Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chovatelská poradna – Jak dlouho se čistí fena po porodu?

Pokud pravidelně čtete naše poradny, jistě dobře víte, že velmi často rozebíráme nejrůznější záležitosti ohledně krytí, březosti, porodu a péče o fenku i štěňata potom. A nebude tomu jinak ani tentokrát. A pisateli moc děkujeme za tento podnětný a pro mnohé z vás jistě velmi zajímavý dotaz.


Chovatelská poradna – Jak dlouho se čistí fena po porodu?
Bc. Vladimíra Tichá 27.5.2024 2939x Chovatelská poradna

Jistě všichni víme, že březost fenky, samotný porod a i následná doba po něm má svou určitou fyziologii, ve které je dobré, aby se zodpovědný chovatel orientoval a věděl, co je ještě normální stav, a kdy už má být tak říkajíc v pozoru a raději vyhledat svého veterináře. Jedním z takových procesů v těle je i tak zvané čištění, kterému se budeme v tomto článku podrobněji věnovat.

Dotaz: Dobrý den, rád bych se zeptal, jak dlouho po porodu se fena může čistit. Štěňátka už máme asi dva týdny v nových rodinách (nyní jsou desetitýdenní) a z jejich matky pořád ještě občas odchází trochu narůžovělého hlenu. Mám to nějak řešit nebo je to normální?

Dobrý den,     

asi bychom napřed měli vysvětlit, co to vlastně ty očistky (lochia) jsou. Každé štěně má svoji vlastní placentu, na jejímž vzniku se podílí plodové obaly štěněte a děložní sliznice matky. Placenta má mnoho významů. Tím nejdůležitějším určitě je, že prostřednictvím pupeční šňůry zabezpečuje výživu plodu a také odchod nežádoucích látek vznikajících při jeho metabolizmu. Placenta také, zjednodušeně řečeno, udržuje plod, tedy v našem případě štěně v děloze.

Naši psi už loví v ledničce nebo v pytlích s granulemi, ale spojení plodu s matkou je stále stejné, jako bylo v dávné minulosti.

Různí savci mají různé typy placent          

Chovatelská poradna – Jak dlouho se čistí fena po porodu?

My lidé a také např. myši máme placentu nazývanou discoidea. Tvoří jakýsi terč nebo kruh.  U šelem, tedy i u psů, je tak zvaná placenta pásová, kterou si můžeme představit opravdu jako pás na jedné straně objímající plodové obaly a na druhé prostřednictvím klků spojený s děložní stěnou. Je to spojení poměrně pevné. Matka příroda si tímto způsobem zajistila, aby nebezpečí potratu bylo minimální a aby nevadilo, že nastávající matka musí např. lovit, což znamená poměrně značnou fyzickou námahu a různé skoky a otřesy. Naši psi už loví v ledničce nebo v pytlích s granulemi, ale spojení plodu s matkou je stále stejné, jako bylo v dávné minulosti. Jak již bylo řečeno, je placenta spojena s děložní stěnou tak zvanými klky. U psů pronikají nejen děložní sliznicí, ale i do vazivové části děložních rohů.

Co se děje při a po porodu 

Chovatelská poradna – Jak dlouho se čistí fena po porodu?

Při porodu dochází k odlučování placenty od děložní stěny. V praxi to znamená určité poranění děložní sliznice. Snad i úplný začátečník ví, že při porodu fenky je třeba sledovat, zda odešly i všechny placenty. Pokud by některá v děloze zůstala, znamenalo by to velké nebezpečí infekce a následného zánětu.

I když odejdou všechny placenty tak, jak mají, stejně zůstává v děloze materiál, kterého se tělo fenky zbavuje. Tvoří jej krev, části děložní sliznice  a děložní sekret. Právě tyto poporodní zbytky odcházející přes porodní cesty a následně přezku fenky se nazývají očistky.

V prvních dnech po porodu bývají krvavé s příměsí zelené. Tu zelenou barvu tvoří zbytky hematomů, které se vytvářejí na krajích spojení placenty a děložní sliznice. Postupně očistky hnědnou, následně blednou a na samém konci čištění jsou většinou hlenovité a průzračné. Z pohledu zdraví feny je důležitá nejen barva očistků, ale i jejich pach. Pokud začnou být zakalené, hnisavé a páchnoucí, je třeba okamžitě vyhledat veterináře.

Z pohledu zdraví feny je důležitá nejen barva očistků, ale i jejich pach. Pokud  začnou být zakalené, hnisavé a páchnoucí, je třeba okamžitě vyhledat veterináře.

Normální jsou čtyři týdny, ale…

Chovatelská poradna – Jak dlouho se čistí fena po porodu?

Doba, po kterou očistky odcházejí, se liší podle průběhu porodu, množství štěňat a také rychlosti, kterou se děloha určité fenky stahuje nebo přesněji řečeno vrací do velikosti, kterou má v klidovém stavu. Běžně se fenka čistí cca čtyři týdny po porodu. Dojde-li v průběhu porodu k většímu poranění děložní sliznice nebo děložního krčku, může lehce krvavý sekret přetrvávat o něco déle. V takovém případě je rozumné věc konzultovat s veterinárním lékařem. Stejný postup bych doporučovala tazateli. Nebála bych se nějakých závažných komplikací, ale byť občasný výtok deset týdnů po porodu není úplně normální.

Také tak trochu tápete v některých oblastech chovu a hodila by se vám fundovaná rada? Žádný problém! Jen neváhejte a napište nám na redakce@ecanis.cz! Budeme se těšit!

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: Michaela Weidnerová, archiv CHS Eldorádo Lipí, Martina Irglová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->