Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chovatelská etika aneb Belgický případ

Také se vám doslova „otevírá kudla v kapse“, když slyšíte o zanedbání péče o štěňata, o jejich pokoutném prodeji nebo o bezpáteřním množení za každou cenu? A mysleli jste si, že toto je jen „výsadou“ všelijakých chytráků a v čistokrevném chovu se nemůže nic podobného stát? Bohužel tento případ dokumentuje pravý opak…


Chovatelská etika aneb Belgický případ
Bc. Vladimíra Tichá 19.12.2022 2757x Na ostří nože

Je to záležitost, která se odehrála v létě roku 2019, ale, bohužel, je to taková událost, která jde mimo čas i mimo jedno konkrétní plemeno. Dandie Dinmont teriér je plemenem málopočetným ,dá se říci i ohroženým. Nepatří mezi plemena populární, štěňata se prodávají hůře a chovatel musí počítat s tím, že ne všechna odejdou do nových domovů v obvyklé době odběru. V roce 2019 se u nás narodily tři vrhy o celkovém počtu dvanácti štěňat. Z toho čtyři štěňata (celý jeden vrh) skončil v belgickém pet shopu!  

Ale od začátku…

Začínající chovatelka paní K. zpočátku udělala vše správně – pořídila si dvě feny od zkušené chovatelky, majitelky známé chovatelské stanice, paní H., které uchovnila. Chovatelka paní H. jí pak navíc i umožnila krytí svým psem. Štěňata se narodila, získala PP a tím vše dobré skončilo. Paní K. se nepodařilo štěňata do třech měsíců věku prodat a tak je dala do výkupu u jedné české společnosti, která je pak nadále přeprodala, již bez PP, do belgického pet shopu. Otřesné je, že vše je legální a dle zákona v pořádku.

Štěňata byla zachráněna na poslední chvíli – všechna byla zanedbaná, podvyživená, rachitická, začervená, měla psincový kašel, u dvou již rozvinutý zápal plic, byla bázlivá a apatická! 

Sbírka na výkup štěňat

Chovatelská etika aneb Belgický případ

Mezinárodní komunita kolem Dandies  je dobře propojená díky Facebooku. Angličané si dění okolo plemene dost hlídají. Takže je normální, že pokud se někde ocitnou Dandie v nouzi, tak se zasahuje a pomáhá. Nejinak to bylo i zde – náhodné objevení inzerátu na holandském webu, kde byla i fotka krycího psa s jeho majitelkou, vzápětí nalezení stejného inzerátu na Bazoši datovaného pár týdnů zpátky… a šokující zjištění, že jde opravdu o český odchov. Mezinárodní Dandie komunita v čele s Angličany zahájila sbírku na výkup štěňat, mezi českými chovateli bylo několik velmi ochotných přispěvatelů a zejména díky velmi osobnímu nasazení paní Leszczynské se štěňata podařilo vykoupit.

Štěňata byla zachráněna a vykoupena (za přemrštěnou částku 7800 Euro). Zachráněna byla na poslední chvíli – všechna byla zanedbaná, podvyživená, rachitická, začervená, měla psincový kašel, u dvou již rozvinutý zápal plic, byla bázlivá a apatická.  A teď již mají nové domovy, kde jsou milována a hýčkána. Dle vyjádření nezávislých veterinářů byla zanedbaná již od chovatele.

„Problémová východní Evropa“…

Chovatelská etika aneb Belgický případ

Bohužel, „díky“ této kauze jsme mezi zahraničními chovateli opět získali označení „problémová východní Evropa“. Že se chovatelka K. zachovala naprosto neslučitelně se všemi klubovými regulemi, že pro ni bylo důležité co nejdříve prodat bez ohledu na další život štěňat, je všem jasné. Ale zde je dobré položit si otázku – jaká je chovatelská etika paní H., zkušené chovatelky, jak moc se zajímá o své odchovy, jak moc jí leží na srdci závazek vůči předchozím generacím psů a jejich chovatelům a jejich práci pro tak vzácné plemeno jako je Dandie Dinmont teriér?

Kdysi se stal podobný případ

Podobný případ s českými  Dandie štěňaty v nouzi se stal zhruba před třinácti lety. Několik štěňat začínajícího chovatele z Moravy po našem psovi bylo prodáno nevědomky překupníkovi do Polska.  Přes Rusko a několik tamních chovatelů nakonec jedna z fenek skončila na Ukrajině v otřesných podmínkách. Na internetu jsme objevili posléze inzerát na celý její vrh a i ji samotnou. V té době neexistovaly sociální sítě a komunikace byla složitá. Ale cítili jsme se za osud fenky z českého chovu a po našem psovi spoluodpovědní, a s pomocí americké organizace Dandie rescue a několika chovatelů tady v CZ se podařilo fenku i se štěňaty vykoupit a dovézt zpět do CZ.  

Ale zpět k belgickému případu…

Chovatelská etika aneb Belgický případ

A k tomu jako protipól zcela odmítavý přístup chovatelky paní H. v belgickém případu. Za prvé své feny prodala chovatelce K. i přes varování od jiných chovatelů (paní K. se netajila s tím, že chová krysaříky bez PP).  Posléze poskytla ještě krytí svým psem.  A tím její odpovědnost končí?  Výše zmíněné chovatelky dělí 50 km a paní H nezajímalo se dojet na štěňata po své feně ani podívat, zkontrolovat?  Pomoci případně s prodejem?  Přesvědčila sebe i ostatní zainteresované do záchrany štěňat, že papírově má vše v pořádku a že není za vzniklou situaci odpovědná. Ano, i tak se dá k tomu přistoupit. Ale v tom případě by bylo lépe, kdyby si chovatelka H. vybrala k chovu jiné plemeno. U tak málopočetného plemene to může udělat velké škody. Paní H. se odmítla zapojit do záchrany, ať už vykoupením třeba jen jednoho štěněte anebo s pomocí hledání nového domova. Zcela se od celé situace distancovala. Je jednoduché ukazovat jen to pěkné – výstavy, tituly, úspěšné odchovy …

Vše bylo nahlášeno a dokladově doloženo na KCHT. Postih se mohl týkat jenom chovatelky K. – dvouletý zákaz chovu. Snad se z její strany nedočkáme v budoucnu dalšího nemilého překvapení – feny jsou stále v jejím majetku a stejně tak má v majetku psa z Polska, který zde není uchovněný ani zaregistrovaný.

Je opravdu důležité dávat si pozor na to, komu a kam chovatelé prodávají své odchovy!

Poučení z celého případu?

Existují množírny, to všichni známe. Je to hrozné a postihy za takové týrání zvířat jsou směšné. Ale i vedle takového nelegálního obchodu existuje v tichosti legální možnost obchodu se štěňaty a koťaty přes českou společnost dál do zahraničních pet shopů. Je opravdu důležité dávat si pozor na to, komu a kam chovatelé prodávají své odchovy. Na fotkách vidíte jen štěňata dandíků, ale takových štěňat různých plemen je v pet shopu velké množství.

Zakázat chov psů jako takový ale může jen soud!

A co na to klub?

Chovatelská etika aneb Belgický případ

Všichni určitě velmi oceňujeme přístup našich chovatelů dandie dinmont teriérů. Klub se postaral o to, aby vykoupeným štěňatům byly vystaveny duplikáty průkazu původu a pro štěňata, která našla svůj domov v zahraničí, průkazy původu exportní. Požádali jsme Českomoravskou kynologickou unii, aby v souladu se Zápisním řádem ČMKU pozastavila zápis vrhů všech plemen na chovatelskou stanici pí K. Zároveň byl vyslovený i zákaz využití v chovu chovných jedinců plemene Dandie Dinmont teriér a to vše po dobu dvou let. Pí K. dnes již není členem KCHT. Pokud by náhodou požádala o obnovu členství, nebude jí vyhověno a zároveň s ní klub neuzavře smlouvu o poskytnutí chovatelského servisu. Pod námi tedy již chovat nemůže a osobně si myslím, že nebude chovat jedince s PP vůbec. Zakázat chov psů jako takový ale může jen soud. Lze tedy předpokládat, že bude množit z pohledu financí atraktivní plemena bez PP. A jak ukazuje praktická zkušenost, i lidé, o kterých bychom si mohli myslet, že nejsou úplně hloupí, „bezpapíráky“ kupují a je těžké s tím něco dělat.

Závěrem je ještě nutné podotknout, že s tříletým odstupem je pověst ČR v zahraničí už naštěstí v pořádku. Zahraniční chovatelé nakonec ocenili přístup ostatních slušných českých chovatelů i klubu k celé kauze.                                                     

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: archiv Bc. Vladimíry Tiché

 

Článek je převzatý ze Zpravodaje Klubu chovatelů teriérů.

Úvodní fotografie a barevné snímky jsou pouze ilustrační, nejedná se o psy z této kauzy.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->