Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chovatelem i papírově aneb Jak na to?

Také byste chtěli odchovávat štěňátka s PP a potřebujete si ještě zřídit chovatelskou stanici? A nevíte, jak se prokousat nutnou administrativou a co váš čeká a nemine? Možná se vám bude hodit pár dobrých rad…


Chovatelem i papírově aneb Jak na to?

Poslední dobou se nám v redakci eCanis čím dál tím více množí dotazy, jak si zřídit chovatelskou stanici s mezinárodním chráněným názvem, a že se v tom všem nemůžete za boha vyznat.  Co a kde je tedy třeba vyplnit, kam odeslat, kolik zaplatit a mnoho a mnoho dalších otázek. Tak proč nakonec neudělat takový malý návod, že?

Chceme chovat!!!

Chovatelem i papírově aneb Jak na to?

Konečně máte svou první čistokrevnou fenku, zdárně jste prošli nelehkým a finančně náročným procesem uchovnění a rozhodli jste se, že je čas splnit si ten dávný sen – STÁT SE CHOVATELEM. Jenže ono to není jen tak! Kde vzít informace, kam zažádat, co vyplnit a opravdu ten jeden název bude jen můj? Dá se to vůbec ohlídat? A jaký název CHS vlastně chci? Otázek je čím dál víc. Je čas vrhnout se do práce…

Složité papírování

Chovatelem i papírově aneb Jak na to?

Jako první si musíte najít na internetu webové stránky Českomoravské kynologické unie. Zde najedete v menu na Dokumenty > Formuláře a stáhnete si a vytisknete formulář „Žádanka o mezinárodně chráněný název chovatelské stanice“. Ten vyplníte, vyberete šest pro vás možných názvů vaší budoucí chovatelské stanice a podepsaný zašlete na adresu ČMKU Maškova 3, 182 53 Praha 8 – Kobylisy.

S názvy opatrně...

Chovatelem i papírově aneb Jak na to?

...ano přesně tak! Názvy musíme volit dostatečně s rozumem. Formulář jich po nás vyžaduje celkem šest. Více jich tedy napsat nemůžeme, ale méně ano. Vaše návrhy vždy seřaďte za sebou v takovém pořadí, v jakém byste sami volili. Myslete však při výběru také na fakt, že ne vždy budete v budoucnu chovat jen to plemeno, které máte zrovna nyní doma, a proto není úplně moudré dávat  ho do názvu CHS, a to ani jeho část. Také se příliš neosvědčilo volit názvy typu „Temný démon“ nebo „Krkonošský obr, když nyní chcete chovat středoasiaty, ale na stará kolena si pořídíte třeba maltézáčky. Uznejte sami, že pak třeba Fifinka Temný démon bude znít přinejmenším směšně. A stejně je tomu i naopak. Takový neapolský mastin s příjmením „Chomáček štěstí“ bude asi také vzbuzovat úsměv na rtu. Takže opravdu raději s nadhledem! Vybírat můžete názvy české, mezinárodní i různé složeniny avšak s maximální délkou čtyřiceti znaků. Chcete-li si ověřit, zda vámi vybraný název CHS v rámci ČR již existuje, můžete se opět podívat na stránky ČMKU v záložce Plemenná kniha > Chovatelské stanice. Bude-li vás zajímat totéž, ale v mezinárodním měřítku, je třeba nahlédnout na web FCI a např. v anglické verzi si otevřít záložku Kennel Names.

 

Je také dobré vědět, že přiznaný název nelze v budoucnu jakkoliv změnit nebo upravit a váže se k dané osobě již navždy. Majitelem mezinárodně chráněné chovatelské stanice může být pouze jedna právně způsobilá osoba, tedy starší osmnácti let. Majiteli tak nemohou být manželé nebo dva různí lidé.

A co dál...?

Chovatelem i papírově aneb Jak na to?

Po vyplnění formuláře jej odešlete na adresu, kterou jsme již zmínili a budete čekat. Čekání je poměrně dlouhé, může to všechno trvat až několik měsíců. Na to je třeba také myslet dopředu. Celý proces totiž není snadný. Název se porovnává nejprve s českým registrem a poté se posílá do Bruselu na „centrálu“ FCI. Když se názvy porovnají a nenajde se shoda, dostanete přidělený hned ten váš první návrh názvu, o který jste si psali. Popřípadě další v pořadí. A abychom nezapomněli, Certifikát o mezinárodně chráněné chovatelské stanici vám přijde poštou na dobírku. A teprve až nyní se platí dle patného ceníku ČMKU onen poplatek za zřízení CHS plus poštovné.

Hodně štěstí!

Tak, agenda je zdárně za vámi a nyní začne ta nejtěžší část chovatelství. Přejeme šťastnou ruku při výběru chovného páru a potom také báječných nových páníčků pro vaše štěňátka. A pokud máte i nadále nějaké otázky k této problematice, neváhejte nám opět napsat na redakce@ecanis.cz.

 

Foto: red., Nikola Kolářová

Chovatelem i papírově aneb Jak na to?
Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->