Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chovatelé, co říkáte? 6. díl

Vysoké denní teploty máme takřka na denním pořádku již druhý měsíc a to tu ještě léto zdaleka není v celé své kráse. Možná si říkáte, když je horko vám, jestli netrpí také váš pes ve svém huňatém kožichu. Nebo vás už prostě nebaví z něj pořád vyčesávat větvičky a tahat různé cucky? Dříve nebo později jistě přijde na přetřes i otázka, zda ho raději neostříhat, případně rovnou neoholit. Tak co říkáte, chovatelé?


Chovatelé, co říkáte? 6. díl
Michaela Weidnerová 22.5.2018 4788x Ankety

Otázka: „Je podle vás správné holit nebo stříhat dlouhosrstá plemena psů?“

Jaro je tady v celé své kráse a teploty nám některé dny vyšplhaly už i k třiceti stupňům Celsia. Spousta majitelů psů řeší v tomto období a ještě více potom v létě „problém“ s dlouhou srstí svých psů, a to nejen z důvodů horka, ale také s množstvím bodláků, větviček, svízele a dalších přírodnin, které jeho čtyřnohý kamarád ve svém kožichu vytrvale nosí domů. Tady se chtě nechtě samozřejmě nabízí i možnost vyřešit tento problém za pomoci nůžek, či holicího strojku. I vy vlastníte plemeno, u kterého standard žádnou podobnou úpravu srsti nepředepisuje, ani nepovoluje. Co si tedy myslíte o podobném nápadu?     


„Paní, kdo by se s tím česal, že jo?“

anketa chovatelůJe s podivem, kolik budoucích majitelů si chodí vybírat svoje „top“ plemeno na výstavu. Zamilují se do jorka se srstí až na koberec, pořídí si štěně „přesně po tomhle tatínkovi, jiné nechci“ a za osm měsíců, nejpozději pak v létě je pejsek téměř dohola, protože „paní, kdo by se s tím česal, že jo?“…

Tohle tedy moc nechápu.  Když mě koupání, česání, trimování a přistřihování psa nebaví, proč bych si měla pořizovat dlouhosrsté plemeno? Ovšem abych zase jen nešila do nebohých majitelů, na vině jsou i chovatelé, kteří záměrně podporují tzv. výstaváky ne s dlouhou, ale s předlouhou srstí.  Tři roky s takovým „modelem“ obíhají výstavy (ani nechci vědět, kde se pes pohybuje mezi tím; v lese ani na louce to nebude), pak pesana přistřihnou do praktičtější podoby a je z něj plemeník nebo chovná fena. Myslíte si, že to není pravda? Tak mi tedy prozraďte, jak by taková výstavní srst obstála u rození štěňat nebo při kojení … Anebo nemusíte, já to vím – neobstála.

V roce 2013 dostali všichni rozhodčí exteriéru přípis FCI, který je nabádá k preferování takových jedinců, u kterých nebyla chovem některá část jejich těla dohnána do extrému, a tam se mimo jiné i píše:  „Srst by neměla být natolik bohatá, aby ovlivňovala pohyb psa, resp. jeho schopnost vidět.“

Myslím, že až zmizí z výstavních kruhů jedinci se srstí nadměrně bohatou a dlouhou, která jim brání žít normální psí život, budeme na ulicích potkávat méně pejsků ostříhaných na ježka, u kterých až po chvíli pečlivého zkoumání dokážeme určit plemeno.

anketa chovatelů anketa chovatelů anketa chovatelů

Fena v době své výstavní kariéry Praktický sportovní střih po kastraci

Dva měsíce po ostříhání

Jiná situace ovšem nastává, když musíme psa nebo fenu nechat vykastrovat. Osmdesát procent kastrátů má po roce od zákroku srst nevalné kvality, zato dlouhou až k nevíře. Tam se přimlouvám za nějaký praktický střih, vhodný do lesa a k vodě, něco mezi šortkami a maskáčem.

Míša Čermáková, CHS Zlatý kavalír
chovatelka kavalír King Charles španělů
www.zlaty-kavalir.cz

Nestříhat, ani neholit! 

anketa chovatelů Odpovím vám opravdu velmi jednoduše – rozhodně nestříhat a ani neholit! Pokud si totiž někdo pořídí dlouhosrsté plemeno, měl by je opravdu mít a ne psa kvůli své lenosti zbavovat srsti. Výjimkou jsou samozřejmě zdravotní důvody.  Jitka

 

 

Dita Putíková, CHS Daimee Moravia
chovatelka flanderských bouvierů
http://daimeemoravia.sweb.cz/

Srst má ochrannou funkci! 

anketa chovatelů Vlastním psa plemene briard a jeho dlouhá srst psa v létě i v zimě chrání, proto se stříhání nedoporučuje.

 

Jitka Šerkopová
Majitelka plemene briard
http://brikarro.cz/

Pohoda mého psa je přednější než kokardy na zdi!

anketa chovatelůŽiji v Irsku, kde je téměř celoročně vlhké počasí, a mí psi pracují od rána do večera na farmě s ovcemi… V současné době jsem asi dva měsíce šťastnou majitelkou ročního briarda snad již v koncové srsti. Bohužel jsem ale ze zdravotních důvodů musela přikročit ke zkrácení jeho srsti asi na polovinu. Pes je neustále nervózní, škrábe se, okusuje se a na těle se mu tvoří boláky, a to i přes řádné vyčesávání a každodenní péči o srst. Na alergii to nevypadá. V potaz beru samozřejmě i již zmíněné klima a častý pobyt v lese, odkud nám v kožichu nosí větve a „kusy stromů“ až do kuchyně, ložnice i postele. Mám nádherného, dokonalého a ve všech směrech úžasného psa, který byl i velmi úspěšný na výstavách. Kam jsme spolu přišli, tam jsme vyhráli. Ovšem nyní spíše než po kokardách na zdi prahnu po klidu a pohodě svého psa. Takže ano, jsem pro případné zkrácení srsti.

Monika Vaňourek
CHS Brilliantstorm

Nůžky do ruky a hurá na letní ohoz!

anketa chovatelů Schvaluji a u starších psů vysloveně doporučuji! Vím, že se mnou spousta chovatelů nebude souhlasit a bude tvrdit, že takto nasrstěný pes je naprosto přirozená záležitost, ale ono tomu tak není. Díky výstavám a preferenci vzhledu před účelností se podařilo našlechtit dlouhosrstá plemena do tak „ultrahustého“ kožichu, že to nemá s přirozeností cokoli společného. Srst současné délky a hustoty zvláště starší a nemocné psy nemístně omezuje a zatěžuje. Na výstavách to samozřejmě jinak nejde, ale pro domácího mazla je vhodné udržet srst v rozumných mezích. Nemusí se hned stříhat nebo holit, ale pravidelným vyčesáváním (a ne zrovna jemným, obyčejný drátkový kartáč nebo kovový hřeben dokáže slušně kožich protrimovat) lze udržet alespoň trochu rozumnou hustotu a délku. Z historického hlediska je také nestříhaná srst u větších dlouhosrstých plemen úplně mimo skutečnost, protože pracovní zvířata se běžně holila dvakrát do roka spolu s ovcemi, případně si vytrhala srst při pohybu v neprostupném terénu – rozhodně jí nikdo nečesal a majitelé měli jiné starosti než načančávat své čtyřnohé parťáky. Ne úplně ojedinělým argumentem je pak i zkušenost některých majitelů, že po oholení se u jejich psa objevily kožní problémy – to je ovšem primárně problém imunitního systému jedince a majiteli tento fakt ukazuje, že by měl zvážit, zda takové zvíře vzhledem k zdravotnímu stavu současné psí populace vůbec pustit do chovu. A kdo z vás viděl na starých obrazech např. maltezáka v natáčkách, nebo s chlupy připomínajícími nevěstinu vlečku? Předpokládám, že nikdo. anketa chovatelů 

Osobně chovám (tedy spíše jsem takřka třicet let chovala) dvě dlouhosrstá plemena a nepřestává mne překvapovat, jak odlišný přístup mají chovatelé každého z nich. Zatímco u bearded kolií je ostříhání považováno takřka za zločin a uveřejněním fotografie ostříhaného psa se na vás snese nezřídka obrovská vlna nesmyslné kritiky, u portugalských vodních psů se běžně dávají obrázky ostříhaných rodičů i do nabídky štěňat a není problém najít fotografie šampionů a´ la nudista. Že by se chovatelé bearded kolií báli, aby se „neprovalily“ vady, které srst zakrývá a jichž v populaci tohoto plemene tímto hezky přibývá (měkké hřbety, slabá kostra apod.) Čert ví… Takže za mě – nůžky do ruky a hurá na letní ohoz!

Pavlína Vazdová, CHS od Emy Destinové
chovatelka bearded kolií a portugalských vodních psů

Také vám vrtá hlavou nějaká konkrétní otázka a zajímalo by vás, jak se k ní staví ostatní chovatelé?
Tak neváhejte a pošlete nám ji na redakce@ecanis.cz a my jim ji položíme!

Foto: archiv chovatelů

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->