Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chovatelé, co říkáte?

Také jste se už nemohli dočkat jara a prvních slunečných dnů? S teplejším počasím ale ruku v ruce přichází každoroční starost a otázka, čím nejlépe ošetřit naše čtyřnohé miláčky proti vnějším parazitům. Jaké s tím tedy máte zkušenosti vy, milí chovatelé? Odpovědi několika z nich naleznete na následujících řádcích.


Chovatelé, co říkáte?
Michaela Weidnerová 4.5.2019 7810x Ankety

Otázka:
„Jakým způsobem bojujete s klíšťaty a ostatními vnějšími parazity?“

Máme tady jaro a jako každý rok stojíme před otázkou, jak svého čtyřnohého přítele efektivně ošetřit proti klíšťatům a jiné nepříjemné havěti. Prozradíte nám tedy, se kterými preparáty a přípravky máte vlastní zkušenosti, které z nich se vám dokonale osvědčily a které byste naopak raději nedoporučovali a proč?

Nám se osvědčily pipety!    

anketa chovatelů Odpovím asi jenom krátce. Vzhledem k tomu, že jsem majitelkou plemene šarpej, které má na těle více vztyčené chlupy, používám na klíšťata a jiné potvůrky pipety. V momentě, kdy jdeme ale na chatě společně do lesa, stříkám z důvodu vyšší ochrany psovi ještě bříško a slabiny sprejem proti vnějším parazitům. Antiparazitní obojky pro nás nejsou příliš vhodné, protože právě v oblasti upevněného obojku by měl můj šarpej odřenou srst.

Jana Falešníková
majitelka šarpeje

Psům dávám obojky, kočkám spoty! anketa choavetlů 

Velmi palčivá otázka. Jakožto majitelka šesti zvířecích kousků, z čehož jsou čtyři psi a dvě kočky žijící na vesnici v lůně přírody, to řeším velmi intenzivně. Přestože zvířátka jsou velice opečovávaná, chci, aby žila v souladu s přírodou, a kočky tráví proto, hlavně v teplejších měsících, hodně času venku a často od jiných koček, veverek, ježků a já nevím od čeho všeho ještě, tahají domů blechy. Vzhledem k tomu, že mě v posledních pár letech dost vyděsily případy alergie na různé antiparazitní přípravky, dávám u psů rozhodně přednost obojkům, které se v případě nějaké reakce dají sundat, a tím se situace poměrně rychle vyřeší. Neumím si představit, jak bych to řešila v případě spotu a ještě víc v případě perorálního podání tablety. U koček je to trochu něco jiného, tady spot-on volit musím, protože při jejich způsobu života nechci riskovat oběšení na obojku. Naštěstí obě holky to snáší velmi dobře. Celkem velký problém jsem měla minulý rok, kdy jsem měla nakrytou fenku a veterináři mi nedoporučovali tím pádem žádné chemické ošetření, ale nejen jí, ale ani zbytku smečky, vyjma koček a tím se dostávám k druhé stránce problému a to jsou negativa. Nejsem nadšená z toho, že přípravky jsou chemické a zcela jistě ovlivňují více či méně zdraví zvířat a přírodní preparáty na trhu celkem chybí. Z doslechu vím, že někteří chovatelé dávají svým zvířátkům pivovarské kvasnice, pangamin apod., ale asi to třeba na klíšťata zabírá, ale nejsem si jistá, že stejného názoru by byly třeba i blechy. Další velice nepříjemná věc je cena antiparazitik. Tak jako u mnoha jiných výrobků, které člověk prostě „potřebuje“, i tady z toho výrobci velmi hanebně těží. Ano, pro jednoho psa či kočku se to dá unést, ale když si vysoké ceny vynásobím šesti, musím si dát přinejmenším panáka rumu, aby mě to neporazilo. A to je tu ještě možnost, že pořízený typ obojku či spotu nebude pro ten aktuální rok fungovat, jak celkem často slýchám, či zjišťuji, neboť hmyz je velmi přizpůsobivý…

Markéta Kuncková
chovatelka border kolií

Když si vysoké ceny antiparazitik vynásobím šesti, musím si dát přinejmenším panáka rumu, aby mě to neporazilo!  

Kombinuji několik způsobů ošetření!

anketa chovatelů Když jsem si před dvanácti lety pořídila svou první fenku, tak jako laik jsem pořádně znala jen pipety, které se dávaly za krk a na kořen ocasu. O obojcích jsem tenkrát slyšela, že hodně zapáchají.  Dvě sezóny jsem tedy používala pipety, ale byly pro mě dost nepraktické. Nejenže vydržely cca měsíc, jelikož se mi fena neustále koupala v kde čem, ale také cca dva až tři dny byla celá mastná a i finančně se to na celou sezónu potom prodražilo. Začala jsem se tedy zajímat o obojky. Na trhu bylo a dodnes je dost značek, některé nemají žádný zápach a jiné zase velmi výrazný. Našla jsem jednu značku, která mi vyhovovala nejvíce, a tak ji sem tam koupím i dnes. Žádný zápach, pevný tak, že ho v lese neztratí a navíc se s ním lze i koupat. A přestože je tolik konkurence, tak se dá koupit i za úžasnou cenu.

Přibližně před sedmi lety, když jsem začala své psy krmit masem, tak jsem se zajímala i o přírodní antiparazitika. Slyšela jsem, že neskutečný účinek mají pivovarské kvasnice, které se přidávají do jídla. Z mé vlastní zkušenosti to až tak neskutečné není, je to hodně individuální. Takže na jednoho zabírá a na druhého ne, nezbylo mi tedy nic jiného než promýšlet dál. Ale kvasnice k večeři dostávají i nadále. Po různých pokusech vyrobit domácí repelent jsem objevila jeden, který mi vyhovuje. Hlavně z důvodů, že na mé psy opravdu funguje a to pak především proti komárům a muškám.

Závěrem bych chtěla říci, že kombinuji všechny tři způsoby. Používám obojek díky jeho praktičnosti a pivovarské kvasnice přidávám ne primárně jako antiparazitika, ale jako doplněk stravy. Přičemž repelent používám také, především když jdeme do lesa, či je venku případně větší vlhkost. Repelent vlastní výroby obsahuje citrusové plody s kapkou jablečného octa, vodu a levanduli. Ale připomínám, že na každého našeho čtyřnohého parťáka platí něco jiného a musíme zkoušet různé alternativy, než najdeme tu správnou.

Martina Tipplová, CHS Casta Argentum
chovatelka výmarských ohařů

Zkušenosti hovoří pro pipetu!anketa chovatelů     

Jako majitelka dvou pejsků, kteří milují pohyb, a tudíž vyžadují každodenní procházky, řeším každoročně problematiku výskytu klíšťat a s ním spojenou prevenci. Z vlastní zkušenosti se mi nejvíce osvědčila pipeta, kterou aplikuji již čtvrtým rokem a mohu potvrdit, že během sezóny, kdy se klíšťata nejvíce objevují, mají moje fenečky maximálně dvě klíšťata za celé období (7 – 8 měsíců). Samozřejmě záleží i na výběru značky, jelikož jsem vyzkoušela i levnější variantu a účinnost nebyla natolik vyhovující jako při výběru kvalitnější a dražší varianty pipet, které trh nabízí.

Z počátku jsem vyzkoušela také obojek, ale jeho účinnost a praktičnost se mi neosvědčila. Co se týče tablet, také mám vyzkoušeno a nemohu říci, že by byly nevhodné, ale vzhledem k tomu, že se jedná o vnitřní užití, dle mého názoru není účinek natolik spolehlivý a nejsem si jistá, zda vyhovuje každému pejskovi, přeci jen je to jako s námi lidmi a ne každý chemický zásah do našeho organismu nám sedí nebo dokáže pomoci.

V případě použití přírodních preparátů nedokážu říci, zda jsou natolik účinné, aby zabránili přisátí klíštěte, jelikož jejich agresivita je rok od roku větší a aromatické látky v přírodních preparátech nejsou pro klíšťata příliš velkým odpudivým prostředkem.

Pokud tedy mohu na závěr vyhodnotit své zkušenosti, jsem jednoznačně pro pipetu, ale je to samozřejmě na každém majiteli, aby nasadil to, co nejlépe účinkuje právě jeho pejskovi.

Zuzana Krpatová
majitelka parson russell teriéra a stafordšírského bulteriéra

http://doguniversal.cz/zuzana-krpatova/

Také vám vrtá hlavou nějaká konkrétní otázka a zajímalo by vás, jak se k ní staví ostatní chovatelé?

Tak neváhejte a pošlete nám ji na redakce@ecanis.cz a my jim ji položíme!

Foto: archiv chovatelů

Kam dál ...