Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chovatelé, co říkáte?

Oblékat psa nebo neoblékat? Také to každoročně řešíte a nemůžete se stále rozhodnout? Obojí má svá pro a proti a asi neexistuje jen jedno správné řešení. A tak jsme se zeptali na názor některých z vás…


Chovatelé, co říkáte?
Michaela Weidnerová 27.1.2019 13849x Ankety

Dotaz: Máme tady chladné zimní měsíce a s tím souvisí i otázka, zda svému čtyřnohému kamarádovi dát, či nedat nějaký obleček.  Co myslíte?

Počasí je jako na houpačce – prší, sněží, fouká, mrzne, pak vyleze sluníčko nebo se prostě „žení všichni čerti“ a my se všemožně snažíme svým hafanům zajistit co největší komfort, teplo a sucho. Nabízí se samozřejmě i řešení v podobě nějakého psího oblečku. To má řadu zastánců, ale i odpůrců. Do které skupiny majitelů patříte právě vy? A kdy má podle vás smysl oblékat nejen sebe, ale i psa?

Své psy oblékám!

Jsem zastáncem oblékání pejsků, pokud to vyžadují okolnosti. Moji dva brabantíci jsou krátkosrstí a vzhledem k tomu, že doma chovaní psi jsou „rozmazlení“ topením, spaním v posteli a vůbec veškerým komfortem, nemůžu po nich chtít, aby venku v mrazech „přepli“ na odolné psy. Oblékám je v případě, když venkovní teplota klesne pod mínus tři až čtyři stupně, nebo pokud jdeme na delší procházku a v neposlední řadě také, když je mám někde „odstavené“ a potřebuji je zachovat v teple (například na cvičáku v zimě ve chvíli, kdy zrovna necvičí). Na své psy používám výhradně funkční oblečení od značky Hurrta, které chrání všechny důležité partie, tedy záda, ledviny, kyčle...

Stáňa Hendrichová
majitelka brabantíků
http://www.brabanticiberoun.estranky.cz/

Záleží na okolnostech!

Jednoznačně záleží na několika aspektech. Za prvé na plemeni a za druhé na tom, kde je pes trvale umístěn – zda v bytě, či venku. Sama pro své psy (border teriér a hovawart) používám výstražné záchranné plovací vesty. Působí jako izolace a zároveň zvyšují jejich bezpečnost.

Zuzana Kemrová, CHS Bela Alva
chovatelka hovawartů a border teriérů

Řiďme se selským rozumem!

V první řadě si myslím, že je důležité vzít v potaz, kde pes žije, zda uvnitř v bytě nebo venku v kotci. Kotcový pes bez zdravotních problémů je na zimu zvyklý jinak než pes, který tráví devadesát procent času ve dvaceti a více stupních Celsia. U takových psů navíc ještě třeba s krátkou srstí je obleček podle mě rozhodně na místě. Já mám všechny své psy v bytě a tři z nich už jsou důchodci nad deset let, takže jakmile klesne teplota pod nulu, chodí ven s bundou. Doporučila bych se řídit selským rozumem. Pokud vidím, že je mému psovi zima, tak by měl dostat obleček. A je jedno, jestli jdu jen na procházku nebo mám psa odloženého po tréninku v autě nebo v odkládačce na cvičáku.

Barbora Zbírkovská
majitelka GR, RTW, BOM, kříženka BOC

Ani jeden extrém není dobrý!           

Chovám hovawarty a kavalír King Charles španěly, což jsou plemena dlouhosrstá, která mají u nás celoročně přístup do domu i na zahradu. V noci spí vevnitř. Střídají tedy pobyt venku s lenošením v obýváku u krbu a nedělá jim to žádný problém. Zastávám názor, že pokud je takový pes na procházce v pohybu, přirozeně se zahřeje a oblékat ho není potřeba ani v případě, že je mínus deset nebo jsme zrovna na horách a je na tento režim odmala zvyklý. Nehovořím zde samozřejmě o maličkých štěňatech, psech krátkosrstých, nemocných nebo velmi starých.

Vezmu-li naši čtyřnohou sestavu, tak u hovawarta není asi potřeba toto téma více rozebírat. Ovšem u kavalírů, ale i u jiných podobných plemen se občas nestačím divit. Někdy mi přijde, že majitelé dávají svým miláčkům oblečky spíš z estetických než z praktických důvodů a navíc by se mnohdy i o jejich funkčnosti dalo s úspěchem pochybovat. Ono je venku například osm nad nulou a třeba jen trochu fouká nebo spadne pár kapek a hafan už má svetr, kolem nuly pak dostane bundu, a když je, nedej bože, mínus pět tak pomalu kožich. Nevím, co pak tito lidé dělají, když teploty klesnou na mínus patnáct. To už zřejmě nechodí ani ven. Podle mne ani jeden extrém není dobrý a vždy je potřeba zapojit zdravý rozum. Budu-li to s tou péčí v tomto ohledu zbytečně přehánět, pes zchoulostiví, bude náchylnější a nakonec mi někde stejně nastydne. Na druhou stranu, když jsem byla v hodně velkém mrazu v netopené hale na agility, tak moje blenheimka byla v pauze mezi cvičením zabalená do deky. V současné době mám i stařičkou kavalírku (přes čtrnáct let), která už má nějaké své neduhy a té ten obleček při nepřízni počasí klidně dám. To má podle mne smysl.

Michaela Weidnerová, CHS Iormino Grande
chovatelka hovawartů a kavalír King Charles španělů

Obleček má svůj význam!

Patřím mezi zastánce oblečků. Chovám krátkosrsté, i když lovecky-sportovní plemeno, a vím, že střídání tepla domova a venkovních mrazů pejskům nedělá dobře. Určitě záleží na plemeni a otužilosti pejska. Znám venku chované leonbergry a tibetské dogy, kteří se v zimě rádi rozvalují na sněhu a ti samozřejmě obleček nepotřebují. Já jsem obzvláště opatrná u štěňat a starých psů, které oblékám, jakmile se venkovní teploty dostanou těsně nad nulu. Oblečky jsou pro mě čistě funkční záležitostí – neřeším mašličky, kapucky, kapsičky a různá cingrlata. Naopak, obleček musí mít neutrální barvu, aby se dobře udržoval, musí mít nepromokavý povrch a vyteplenou vnitřní stranu. Pejsci jsou pak mnohem spokojenější, neklepou se a nekrčí. Když je po procházce z oblečku svlékám, cítím, jak jsou teplí, proto má obleček určitě svůj význam.

Alice Čančíková, CHS Alikiss
chovatelka bíglů
http://www.alikiss.com

Foto: archiv chovatelů, Martina Doležalová

Také vám vrtá hlavou nějaká konkrétní otázka a zajímalo by vás, jak se k ní staví ostatní chovatelé?

Tak neváhejte a pošlete nám ji na redakce@ecanis.cz a my jim ji položíme!

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 389
Kam dál ...