Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Cestujte se psem bezpečně a bez porušování zákonů

Také se chystáte na dovolenou i se svým psem a zajímalo by vás, na co si dát pozor, které podmínky je třeba splnit a jak bezpečně svého čtyřnohého kamaráda přepravovat? Tyto a další informace související s tématem jsme pro vás shrnuli v tomto článku a věříme, že vám budou užitečné.


Cestujte se psem bezpečně a bez porušování zákonů
Simona Šimíčková 17.5.2023 1654x Výlety se psyPrávo a legislativa

Začalo období dovolených a mnoho z nás se chystá se psy cestovat, ať již po naší krásné zemi nebo do zahraničí. Na co je dobré dát si pozor, aby byli při cestě chráněni psi i ostatní cestující, a co nám radí právní předpisy? Přečtěte si, co je potřeba dodržet, abyste se nedopustili přestupku, případně vám cesta byla přepravcem vůbec umožněna.

Zákon myslí na základní potřeby psa

Cestujte se psem bezpečně a bez porušování zákonů

Zákonem na ochranu zvířat proti týrání je zakázáno provádět nebo nařídit přepravu zvířat způsobem, který jim může přivodit zranění nebo zbytečné utrpení. Při přepravě musí být zajištěn dostatek prostoru, napojení a nakrmení zvířete a, je-li to potřeba, poskytnutí první pomoci. Lze přepravovat jen zvířata způsobilá k přepravě, těmi nejsou poraněná zvířata a zvířata s fyziologickými potížemi nebo patologickými stavy, s výjimkou jejich přepravy k veterináři. Zákon nám ukládá i povinnost chránit zvířata před příliš vysokými či nízkými teplotami a nepříznivými změnami klimatických podmínek.

Cestování autem

Cestujte se psem bezpečně a bez porušování zákonů

Povinnost zajistit bezpečnost přepravovaných zvířat, stejně jako osob, je stanovena zákonem o silničním provozu. Řidič je navíc povinen zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo jeho a přepravované osoby.

Konkrétní pravidla, jak by měl být pes v dopravním prostředku umístěn a zabezpečen, nám poskytuje vyhláška o ochraně zvířat při přepravě. Ta říká, že psi musí mít zajištěný dostatek prostoru, aby mohli zaujmout přirozenou polohu, která jim umožní korigovat pohyby dopravního prostředku. Psi musí být umístěni v dopravním prostředku tak, aby neohrozili řidiče ani sebe. Samice v říji musí být odděleny od pohlavně dospělých samců.

Co se týká cestování taxi nebo obdobnou službou, neexistuje právo na přepravu se psem, s výjimkou vodících a asistenčních psů. Proto je možnost přepravy se psem vždy na rozhodnutí provozovatele přepravy.

Řidič je povinen zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo jeho a přepravované osoby!

Cestování vlakem či autobusem

Cestujte se psem bezpečně a bez porušování zákonů

Konkrétní podmínky přepravy psa je třeba hledat ve smluvních přepravních podmínkách příslušného dopravce, s nímž se chystáte cestovat. Ve vyhlášce o přepravním řádu pro veřejnou drážní a silniční osobní dopravu je obecně stanoveno, že psi mohou být přepravováni ve schránách, tedy jsou-li zcela uzavřeni ve snadno přenosných klecích, koších nebo jiných vhodných schránách s nepropustným dnem. Dopravce však může tuto možnost vyloučit či upravit právě ve smluvních přepravních podmínkách.

Beze schrány mohou cestující vzít s sebou do vozidla psa, který má po celou dobu přepravy nasazen bezpečný náhubek, je držen na vodítku nakrátko a nesmí být přepravován na sedadle. Za takto přepravovaného psa se platí přepravné podle tarifu. Ani tato možnost není zaručena a dopravce ji může na některých spojích omezit nebo vyloučit, případně omezit počet psů na vodítku současně přepravovaných ve vozidle. Pověřená osoba může také přepravu psa beze schrány odmítnout z důvodu obsazenosti vozidla a zajištění bezpečnosti cestujících.

Uvedená vyhláška rovněž stanovuje rozměry přepravního boxu, pokud je pes přepravován v něm. Box musí psovi umožnit alespoň pohodlné ležení. Dvířka boxu musí být zajištěna proti samovolnému otevření. Pokud je pes přepravován v boxu, který mu umožňuje pouze pohodlné ležení, může být takto přepravován po dobu maximálně šesti hodin. Pokud cesta přesáhne tuto dobu, může být pes přepravován v takovém boxu, který je popsán níže pro leteckou dopravu. Box musí být vždy zajištěn proti pohybu v dopravním prostředku. Samice v říji musí být odděleny od pohlavně dospělých samců.

Nicméně vodícího psa doprovázejícího nevidomou osobu, asistenčního psa doprovázejícího osobu se zdravotním postižením, jakož i služebního psa nelze z přepravy vyloučit ani jeho přepravu odmítnout.

Konkrétní podmínky přepravy psa je třeba hledat ve smluvních přepravních podmínkách příslušného dopravce, s nímž se chystáte cestovat!

Přepravujeme se letecky

Konkrétní podmínky je nutno ověřit u příslušné aerolinky. Obecně je vyhláškou o ochraně zvířat při přepravě stanoveno, že přepravní boxy musí mít takové rozměry, aby pes mohl přirozeně stát, snadno se otočit a bez problémů si lehat a vstávat. Rozměry přepravních boxů se odvozují od velikosti psa. Délka boxu odpovídá délce psa měřené od čenichu po nasazení ocasu. Výška boxu nesmí být nižší, než je výška přirozeně stojícího psa včetně uší, pokud jsou postaveny. Šířka boxu je nejméně dvojnásobkem šířky těla psa, měřené v nejširším místě těla. Pokud jsou boxy plastové, musí být opatřeny dvířky z kovu, se zámkem, který znemožňuje otevření zevnitř. Samice v říji musí být odděleny od pohlavně dospělých samců.

Jak je to s cestami do zahraničí

Cestujte se psem bezpečně a bez porušování zákonů

Podmínky pro přesuny zvířat, jejichž cílem není prodej ani převod vlastnictví zvířete v zájmovém chovu, jsou v rámci EU upraveny v nařízení o neobchodních přesunech zvířat v zájmovém chovu. Možná je pouze přeprava psa označeného mikročipem a je povoleno přepravovat současně maximálně pět psů. Při vyšším počtu jsou stanoveny další podmínky, jako jsou povinnost prokázání účelu cesty – například účasti na soutěži, výstavě či sportovní akci, a věk psů vyšší než šest měsíců. Pes musí být očkován proti vzteklině a cestovat může po uplynutí 21denní lhůty od očkování. Tuto lhůtu nemusí splnit, pokud proběhlo přeočkování v době platnosti předchozího očkování. Štěňata jsou očkována od dvanácti týdnů věku, pokud tedy pro danou zemi není stanovena výjimka, mladší štěně do ní cestovat nemůže. Například v ČR tato výjimka stanovena je, je však nutné přiložit podepsané prohlášení, že mládě od narození až do okamžiku neobchodního přesunu nepřišlo do styku s volně žijícími zvířaty druhů vnímavých ke vzteklině. V neposlední řadě pes musí mít pas zvířete v zájmovém chovu (PET PASSPORT).

Pes musí být očkován proti vzteklině a cestovat může po uplynutí 21denní lhůty od očkování. Tuto lhůtu nemusí splnit, pokud proběhlo přeočkování v době platnosti předchozího očkování.

Cestujte se psem bezpečně a bez porušování zákonů

Každá země může mít stanoveny další podmínky, proto zejména při cestování do zahraničí je nutné si ověřit, co musíte splňovat při vstupu do dané země i tranzitních zemí, jimiž projíždíte.

Pokud například cestujete se svým psem do Finska, Irska, na Maltu, do Norska nebo Severního Irska, musíte ho nechat odčervit (ošetřit proti echinokokům). Lhůta pro odčervení před vstupem do země se pohybuje mezi 24 až 120 hodinami. Všechny podrobnosti týkající se ošetření musí být zaznamenány do pasu zvířete nebo do veterinárního osvědčení EU.

V některých zemích platí zákaz vstupu konkrétních plemen. V Polsku jsou to americký pitbulteriér, ca de bou, americký buldok, argentinská doga, perro de presa canario, tosa inu, rotvajler, akbash dog, anatolský ovčák, moskevský strážní pes a kavkazský pastevecký pes, v Německu pitbulteriéři, američtí stafordšírští teriéři, stafordšírští bulteriéři a bulteriéři, jakož i jejich kříženci mezi sebou nebo s jinými psy, případně další plemena dle úprav příslušných spolkových států. Platí však výjimka pro turisty, pokud se v zemi nezdržují déle než čtyři týdny.

Jako zdroj informací o tom, které podmínky jste povinni splnit, je vhodné využít velvyslanectví či konzulát dané země. Aktuální informace, ovšem pouze v angličtině, můžete nalézt také na stránkách společnosti Pet travel, Inc. https://www.pettravel.com/.

 

Simona Šimíčková

Foto: pixabay.com

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->