Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Čeští psi v Kongu

Pro čtenáře časopisu eCanis jsem vyzpovídala Hanku Böhme, která se věnuje výcviku psů pro vyhledávání živočišných komodit na pomoc v boji proti pašerákům živočišných komodit v Africe, v republice Kongo. V rozhovoru přinášíme zajímavý pohled na praktické využití čichových schopností psů.


Čeští psi v Kongu

Jak a kdy ses dostala ke psům?

Mého prvního pejska jsem dostala v 7 letech. Byla to fenka Filipka (voříšek), kterou mi rodiče koupili za 50 Kč v Holešovické tržnici.

Čemu ses se psy věnovala?

S Filipkou jsme se věnovaly základní poslušnosti, s ostatními psy sportovní kynologii, obedienci. V detekci pachů jsem se konečně definitivně našla. Nikdy jsem neměla psa, kterého by nějak extra bavila sportovní kynologie nebo obedience. Pro zábavu ano, ale ne dotahování do precizního provedení pro závody a vyšší zkoušky. Detekce a pachové práce oslovily mne i mé psy.

Nejsem člověk, co dělá veškeré psí sporty. To pak směřuje k tomu, že sice dělám vše, ale nic pořádně. Já vyznávám princip „Dělej jednu věc a pořádně“.

Jací psi Ti prošli životem a jakou zanechali stopu?

Filipka (voříšek), pro mě první fenka a na tu se nedá zapomenout. Alma (labrador), zde jsem poznala problematiku psů bez PP a množíren. Po Almě už nebyl žádný pes bez PP. Linda ze Zámek Ribry (labrador), můj první pes s PP. Super fenka na práci úžasná. S ní jsem poznala prostředí výstav a chovu. Bohužel i vinou některých lidí mne čekalo zklamání. Fergie de Alphaville Bohemia (BOM) exteriérová fenka a zkoušky Ambra od Vodního hradu (labrador) má nejlepší fenka na práci, ale bohužel nemocná. Cama Sony Black (BOM), moje osudová fenka, která mne přivedla do Afriky, a vinou tragédie mi po ní zůstal šrám na srdci. Espero Cofi Capito (AUO), náš elegán a model, který předvádí základy výcviku, naučil mě trpělivosti a práci s jiným plemenem než BOM. Bylo hodně dalších psů, ale tito mne nejvíc naučili a nejčastěji na ně vzpomínám.

Který byl ten „nej“?

„Nej“ byl každý z výše jmenovaných, ale je jasné, že ten skutečně „nej“ byl ten první.

Jak ses dostala k projektu ochrany slonů v Africe?

K projektu ochrany slonů jsem se dostala vcelku banálně a příznačně pro dnešní dobu, přes Facebook. Kamarádka mi poslala inzerát Save-Elephants a já se přihlásila a odletěla. Velmi rychlé a jednoduché.

Proč právě BO – malinois je na tuto práci vhodný?

Těch důvodů je více. Především je BOM ještě docela zdravé plemeno, dobře snáší změny klimatu. V povaze jsou suveréni a ničeho se nebojí, budí respekt. Do všeho jde, musím říci, že někteří jedinci mají opravdu skvělý nos. Přímo pro detekci mohou být lepší například lovecká plemena, ale ostatní výhody BOM převažují.

Jak se vybírá vhodné štěně pro tuto práci?

Výběr není jednoduchý, záleží na noha mnoha faktorech, ale zkráceně se to dá vyjádřit tak, že nejvhodnější je to, které vydrží dlouho hledat krmení v trávě.

Které druhy komodit se psi učí hledat?

Imprintovat první pach trvá asi dva měsíce (začínáme s luskouními šupinami) další pachy pak už jdou mnohem rychleji. Psi se učí hledat ohrožené druhy zvířat a jejich deriváty – například luskouní šupiny, slonovinu, buschmeat (maso z opic), dokáží také detekovat drogy a výbušniny.

Jaký je rozdíl v přístupu ke psům mezi Evropany a Afričany?

Byla jsem překvapená, jak se Afričani nádherně starají o psy. 

Hrozí psům a psovodům někdy bezprostřední nebezpečí?

Všem nám hrozí nebezpečí, s tím musíme počítat a nepřipouštět si to. Snažíme se nebezpečí eliminovat, zabezpečit psy pod kamerami, ale i tak jsme při každé akci v nebezpečí. Vždyť jde překupníkům a pašerákům o velké peníze.

Co je na této práci nejhezčí (nejpřitažlivější) a co naopak nejobtížnější?

Na této práci je krásné, že přispívá k záchraně zvířat, obtížné je připravit psovody a psy, přizpůsobit se africkým podmínkám a následné ostré akce. Fyzická i psychická odolnost se opravdu prověří.

Nejobtížnější je však sehnat peníze na dopravu psa do Afriky a přímo do Konga. Proto se naše nezisková organizace Českolipská psí akademie, z.s., snaží sehnat peníze, kde se dá, ale je to opravdu těžké. 

Jaký byl zatím největší úspěch?

Největšími úspěchy byly skutečné nálezy slonoviny, luskouních šupin, bushmeatu aj. Každé zachycené ukryté komodity, které se podaří zabavit, jsou velkým úspěchem a odrazují pašeráky od dalších pokusů.

Čeho by sis přála v budoucnu dosáhnout?

Přála bych si opravdu moc, aby se našli sponzoři a bylo možné dostat do Konga více vycvičených psů. Když bude pes na každém stanovišti, tak pytláci jezdit nebudou a populace ohrožených zvířat se zvedne.

Foto: archiv Hana Böhme

Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...