Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Českého teriéra považuji za jedno z nejpříjemnějších plemen!

Máme tady pro vás další moc pěkný rozhovor k plemeni měsíce! Tentokrát si budeme zejména o chovu českých teriérů, reprodukci, ale také o jejich uplatnění v běžném životě povídat s Bc. Vladimírou Tichou. Takže to už je samo o sobě zárukou nejen úspěchu, ale i přísunu kvalitních informací. Tak si to užijte…


Českého teriéra považuji za jedno z nejpříjemnějších plemen!

Paní Vladimíra Tichá je nejen hlavní poradkyní chovu v Klubu chovatelů teriérů, ale také mezinárodní rozhodčí pro posuzování exteriéru psů, tudíž jsme moc rádi, že k tomuto rozhovoru laskavě svolila a podělí se s námi o svůj pohled na jediného teriéra, který zároveň patří i mezi naše národní plemena a může být dobrým „lovcem“, ale i prima rodinným společníkem.

Paní Tichá, celý váš dosavadní kynologický život je úzce spjatý s teriéry a do této skupiny FCI patří i naše národní plemeno český teriér. Jaký je to z vašeho pohledu pes, ke komu se hodí a kdo by na něj měl raději zapomenout?

Českého teriéra považuji za jedno z nejpříjemnějších plemen!

Dobrý den, českého teriéra považuji za jedno z nejpříjemnějších plemen. Není příliš náročný, není agresivní vůči psům ani lidem, dobře se snáší s ostatními domácími zvířaty a jeho nároky na péči nejsou nijak náročné. Podle mě je to plemeno, které bude dělat radost majitelům od dětí až po seniory. Určitě to ale není pes, který by s majitelem uběhl padesát kilometrů podle kola. Je to krátkonohé plemeno a jako takové má svá omezení. Určitě je příjemná nelínající srst, která se upravuje stříháním.

Český teriér bude dělat radost majitelům od dětí až po seniory!

Najde ještě dnes své původní uplatnění nebo je třeba mu nabídnout raději jiné aktivity, které ho budou také těšit a hlavně ho dostatečně zaměstnají? 

Českého teriéra považuji za jedno z nejpříjemnějších plemen!

Český teriér má stále své lovecké vlohy, najde uplatnění při výkonu práva myslivosti a dokonce se pro něj pořádá i soutěž v loveckém výkonu. Dnes je ale spíše plemenem společenským. Myslím si, že se mu budou líbit veškeré aktivity, které fyzicky zvládne. Viděla tančící české teriéry a také čecháčka připraveného jako pomocníka pro handicapovaného majitele. Podával klíče, telefon, otevíral ledničku a sundával majiteli rukavice a ponožky.

V ČR ho zastřešují hned dva kluby, zajímalo by mne tedy, jestli spolu nějak spolupracují, co se týče vedení chovu a jeho směřování do budoucna?

Českého teriéra považuji za jedno z nejpříjemnějších plemen!

Českého teriéra zastřešují dva chovatelské kluby, samostatný Klub chovatelů českých teriérů (https://www.ceskyterier.cz/) a Klub chovatelů teriérů (https://www.kcht.cz/). Ač to není v české kynologii běžné, nedochází mezi kluby ke sporům. Propagační aktivity zastřešuje spíše Klub českého teriéra, KCHT na ně ale finančně přispívá. KCHT naopak zastřešuje plemeno v rámci soutěží v loveckém výkonu. Jedná se o plemeno málopočetné a moc možností ve směrování chovu do budoucna nemáme.

Sama říkáte, že ČT patří stále ještě spíš mezi málopočetná plemena. Vy budete mít určitě přehled o tom, jak široká je stávající chovná základna a zhruba kolik štěňat ročně zapisujete?

Chovná základna není příliš široká a problémem je nebezpečí příbuzenské plemenitby. Ono plemeno samotné vzniklo z malého množství jedinců, takže k inbreedingové depresi je jen krůček. Počty narozených štěňat nejsou nijak závratné (viz přiložená tabulka), v posledních dvou letech se zdá, že se trochu zvedají.

Českého teriéra považuji za jedno z nejpříjemnějších plemen!

Ve kterých dalších zemích se „náš“ malý sympatický teriér ještě ve větší míře chová?

Českého teriéra považuji za jedno z nejpříjemnějších plemen!

Chová se po celém světě. Svého času patřil mezi nejoblíbenější plemena v NDR. Měli tam ale problémy s množstvím chovných jedinců a tak do chovu pustili jedno z výchozích plemen, sealyham teriéra. Výsledkem sice byl životaschopný, ale plemeni nepříliš odpovídající těžký hrubý pes. Hodně se plemeno chová v severských státech, výborný chov má Holandsko a českého teriéra najdete také v USA a ve Velké Británii.

Asi není úplně jednoduché sestavit po všech stránkách vyhovující chovný pár. Povoluje se tedy nějaký vyšší koeficient příbuznosti, než je běžné? V jakých případech a co to s sebou nese?

Zatím mezi kluby dohodnuté omezení příbuzenské plemenitby není.

Jak si vy sama vůbec představujete ideální rodičovský pár a co při výběru zohlednit především?

Osobně bych hledala stejný plemenný typ. Vyhnula bych se příliš těžkým jedincům a pozor bych dávala na absenci řezáků, podkousnuté špičáky a zálomky na ocase.

Vím, že obecně některé teriérky jsou tak dominantní a sebevědomé, že ne každý plemeník je zrovna podle jejich gusta a je tak trochu alchymií, aby ke krytí vůbec došlo. Jak je na tom malý čech v tomto ohledu?

Nemyslím si, že české teriérky při krytí projevují příliš velký temperament. Při krytí někdy dochází k problémům spíše z menšího temperamentu psů samců.

Pozor při plánování psí svatby, řada fenek tohoto plemene totiž bývá ke krytí poměrně brzy, někdy už okolo sedmého dne!

Jedná se o malého psa na poměrně krátkých nohách a to mne vede k úvaze, jednak jestli fenky bez problémů zabřezávají a zda pak nemají následně komplikovanější porody?

Českého teriéra považuji za jedno z nejpříjemnějších plemen!

Zabřezávání u českých teriérek je stejné jako u ostatních plemen. Jen snad stojí za upozornění, že řada fenek tohoto plemene bývá ke krytí poměrně brzy, někdy už okolo sedmého dne. Určitě se vyplatí pracovat s určením hladiny progesteronu. Počty štěňat ve vrhu jsou různé, nedá se to paušalizovat.

Čistokrevný chov u řady plemen dnes naráží na neřízenou produkci štěňat bez PP. Trápí něco podobného i českého teriéra a mají kluby tendenci to nějak řešit?

Čeští teriéři bez průkazu původu snad vůbec neexistují. Není to módní plemeno, takže ze strany množíren o něj není zájem.

Stejně jako u ostatních plemen jsem na výstavě ráda, když vidím důvěru mezi českým teriérem a handlerem!

Co by bylo podle vašeho názoru v chovu dobré ještě zlepšit a co se naopak tvůrcům plemene opravdu povedlo?

Osobně si myslím, že v současné době nejde ani tak o zlepšování chovu jako spíše o udržení plemene jako takového. Myslím si, že se český teriér povedl a nic bych na něm neměnila.

Jste mimo jiné i uznávanou mezinárodní rozhodčí pro posuzování exteriéru celé III. FCI skupiny. Prozradila byste nám tedy, jak se na české teriéry díváte z tohoto úhlu pohledu a jaký typ psa nebo dvojice handler/pes vám v kruhu udělá největší radost?

Českého teriéra považuji za jedno z nejpříjemnějších plemen!

Čecháčky mám obecně moc ráda a mám moc ráda i lidi okolo nich. Nedělá mně radost, když někdo přivede psa do kruhu zanedbaného, se špinavou a neopečovávanou srstí. Český teriér má proti ostatním teriérským plemenům jiné nesení ocasu. Nesmí být nad úrovní hřbetu. Jedna věc ale je standardní prut a jiná bázlivost. Ta mně vadí u všech plemen včetně českého teriéra. Nemám ráda těžké hrubé a lymfatické typy, jaké někdy vidíme v zahraničí, nemám ráda ani slabounké chudinky. Stejně jako u ostatních plemen jsem ráda, když vidím důvěru mezi českým teriérem a handlerem. V poslední době mě těší nové tváře v kruhu českých teriérů a těší mě kvalita našich psů.

Český teriér je plemenem schopným dělat svým lidem radost a je škoda, že se o tom moc neví!

Co byste na závěr popřála tomuto plemeni a jeho chovatelům do dalších let?

Českého teriéra považuji za jedno z nejpříjemnějších plemen!

Přála bych si, aby počty českých teriérů trochu stouply, ale naopak by mě mrzelo, kdyby se naše národní plemeno stalo plemenem módním se všemi důsledky, které u příliš oblíbených plemen vidíme. Plemeni bych přála solidní chovatele a chovatelům bych přála úspěchy v chovu a slušné nabyvatele štěňat. Český teriér je plemenem schopným dělat svým lidem radost a je škoda, že se o tom moc neví.

 

Moc děkuji za pěkné povídání.

 

Michaela Weidnerová

Foto: Jan Tichý, Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->