Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Češi si v době pandemie více pořizují domácí mazlíčky, část z nich může skončit v útulcích

V České republice má podle průzkumu GFK doma nějakého zvířecího miláčka více než polovina domácností. Půlka z nich, tedy zhruba dva miliony domácností, vlastní alespoň jednoho psa, necelých jeden a půl milionu pak kočku. Letošní ekonomicko-společenská situace v prodeji malých savců odhalila, že v krizovém období tíhnou lidé ke zvířatům víc než kdy jindy. A to se následně může projevovat i na kapacitách útulků. V těch se aktuálně nachází na 5 tisíc opuštěných psů a 4,5 tisíce bezprizorních koček.


Češi si v době pandemie více pořizují domácí mazlíčky, část z nich může skončit v útulcích
red. 11.11.2020 3271x PR články

Data z průzkumu NEUBERT marketing & Company pro značku Brit ukazují, že na 59 % domácností, jenž domácího mazlíčka nemají, přemýšlí o jeho pořízení (respektive 71 % chce psa, 24 % kočku a 5 % kočku i psa). Jen tři čtvrtiny z nich ale už zvířátko mělo, proto mohou mít neúplné představy o časové, či finanční náročnosti této péče.

Samostatnou kapitolou jsou předpokládané a reálné náklady péči o zvířátko. Desetina lidí uvedla, že plánuje do psího kamaráda investovat do 500 Kč. „Ve skutečnosti ale, v závislosti na jeho velikosti, stáří, zdravotním stavu a potřebách, péče o psa na průměrných 500 korunách měsíčně začíná,“ Martin Šámal, Head of Marketing společnosti Vafo Praha, výrobce krmiv Brit, který dlouhodobě pečuje o výživu tisíce psů a koček v útulcích.

Češi si v době pandemie více pořizují domácí mazlíčky, část z nich může skončit v útulcích

Pokud sečteme cenu krmiva, očkování, antiparazitního obojku, odčervení a poplatku za psa, vyjde na zhruba necelých 6 tisíc korun ročně. Nepočítáme však s péčí o vzhled, hračkami, pamlsky, nebo nenadálou veterinární péčí, která může v kritické situaci vyjít od stokorun do vyšších desítek tisíc korun. Nemluvě o péči o psí seniory, u kterých jsou jednou do roka vhodné veterinární kontroly.

U zájemců o kočičího přítele jsou představy a jejich poměr s realitou podobné. Pokud započítáme krmivo, stelivo, očkování, odčervení a antiparazitní péči, činí náklady podle plemena, stáří, zdraví a životního stylu kočičky v průměru mezi 400 a 600 korunami měsíčně. „Skoro desetina lidí ale počítá s náklady nulovými. Chystají se tak zřejmě chovat kočku venku u domu, ale i tento způsob něco stojí,“ vysvětluje Martin Šámal.

I kočky ve vyšším věku by měly být v pravidelné veterinární péči, a i u nich hrozí nenadálý zdravotní problém či úraz, který může řešit zákrok v řádu stovek, ale i tisíců korun. A to hovoříme jen o finanční nákladnosti chovu psa nebo kočky. Obzvláště u psa jde o pravidelnou časovou investici, protože domácí mazlíček bude po celý život na člověku záviset.

Češi si v době pandemie více pořizují domácí mazlíčky, část z nich může skončit v útulcích

Co by měl perfektní páníček vědět

Podle průzkumu nemá tři čtvrtě kandidátů na páníčka v plánu si pořídit zvíře s průkazem původu. Snahou o pořízení konkrétního plemene lidově řečeno „bez papírů“ tak chovatel směřuje k tomu, že podpoří nehumánní zacházení se zvířaty v množírnách, ale zvyšuje tím i riziko, že zvíře bude nemocné nebo nebude povahou odpovídat charakterovým náležitostem rasy.

Psi s poruchami chování a neodpovídající veterinární péčí jsou prokazatelně vystaveni většímu riziku odložení. A stejně tak adoptovaní psi z útulku, psi chovaní v klecích, pořízení ve věku vyšším než 6 měsíců a ti, kterým se do té doby nedostalo řádného výcviku. „Nového majitele v takových případech mnohdy překvapí finanční i časová náročnost péče a rozhodne se zvířete zbavit. Tito psi jsou vhodní pro zkušené chovatele a je potřeba počítat s případnými náklady na konzultace s odborníky na jejich chování,“ apeluje na zvážení kroků Martin Šámal.

Ani povaha psa či kočky často nemusí být rozhodující. Mezi nejčastější důvody odložení psa patří zákaz chovu ze strany domácího, podcenění množství zvířat v domácnosti, zvýšené náklady na péči, osobní problémy majitele domácího mazlíčka, nevyhovující podmínky a neschopnost udat novorozená mláďata. To všechno jsou témata k diskusi ještě před pořízením zvířátka.

Pomoc potřebným zvířatům díky edukaci chovatelů

Probíhající osvětová kampaň Perfektní páníček proto upozorňuje na přecenění vlastních sil a schopností se o pořízené zvíře postarat. Klade důraz na nutnou míru odpovědnosti a finančního zázemí. Web projektu perfektnipanicek.cz obsahuje ucelené informace o pořízení domácího mazlíčka. Zároveň je propojen s katalogem plemen psů i koček a současně s neméně důležitou poradnou s odborníky. Právě kvůli jarní vlně adopcí a pořizování si mazlíčků je na webu i sekce „Nevím si rady“ obsahující možnosti, co vše lze dělat pro nápravu konkrétních problémů. Odložení do útulku je opravdu tím posledním možným řešením.

Perfektní páníček navazuje na besedy pro základní školy s názvem Mít tak pejska. Jedná se o de facto jediný projekt svého druhu věnující se prevenci odložení zvířete. Cílem je informačně zasáhnout děti a jejich rodiče. „Edukativní besedy mají velký ohlas a pozitivně na ně reagují i pedagogové. To nám potvrdilo, že ve společnosti jde o důležité téma a chceme jej dále šířit,“ řekl Marek Vraný ze spolupracujícího sdružení Kroužky o.p.s. Materiály ze školních besed jsou ke stažení na webu perfektnipanicek.cz hlavně pro rodiče, kteří chtějí k pořízení mazlíčka přistoupit odpovědně.

Češi si v době pandemie více pořizují domácí mazlíčky, část z nich může skončit v útulcích

Chov psů a koček s sebou nese nejen duševní, ale i zdravotní benefity, třeba v podobě snížení hladiny stresu, cholesterolu i krevního tlaku. Domácí mazlíčci jsou skvělou příležitostí pro venkovní i pohybové aktivity, a navíc pomáhají socializaci. „Skutečně jsou pravými přáteli pro dobré i zlé časy a každý kompromis svému pánovi dostatečně vykompenzují. I proto bychom si dopředu měli být jistí, že je nezklameme,“ shrnuje nehmatatelný, ale největší benefit přátelství domácího mazlíčka Martin Šámal. A dodává, že Brit chce kampaní přispět k odpovědnému chovu zvířecích parťáků.

Projekt Perfektní páníček

Každý rok končí stovky zvířat v útulcích. A většinou jen proto, že si jejich majitelé nenašli čas zamyslet se nad důsledky svého rozhodnutí. Vafo Praha, český výrobce krmiv pro domácí mazlíčky Brit, proto přichází s kampaní Perfektní paníček. Jejím cílem je osvěta široké veřejnosti stojící o pořízení zvířecího parťáka a především – prevence zaplňování útulků psy a kočkami.

Ucelené informace o pořízení mazlíčka najdete na www.perfektnipanicek.cz.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->