- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:Canisterapie jde s mou pyrenejkou úplně skvěle!
Napadlo by vás vůbec, že i veliké chlupaté pastevecké plemeno, jako je pyrenejský horský pes, se může báječně uplatnit i v rámci canisterapie? Důkazem toho může být i paní Nikol a její empatická fenka Bety, které se vydaly touto společensky i lidsky záslužnou cestou. Více vám už ale nabídneme v tomto pěkném rozhovoru…
Sympatická Nikol Kočtářová si pyrenejského horského psa nepořizovala cíleně na canisterapii, ale její fenka jí v poměrně mladém věku několikrát předvedla, že právě pro tuto práci má vrozené obrovské nadání, že miluje lidi a že by se tedy společně rozhodně měly ubírat tímto směrem.. A tak holky rozdávají radost a pomáhají nejen dospělým, dětem a seniorům, ale i handicapovaným skupinám klientů. Jen tak dál!
Nikol, prozraďte nám, prosím, co vás přivedlo k pyrenejským horským psům a čím jsou pro vás tak jedineční?
Mým snem bylo vždy mít jednou velké a chlupaté psy. Když jsem se nastěhovala k manželovi, tak měli berňáky a po letech, když zemřeli, začala jsem hledat něco, co bude splňovat mé podmínky. Musel to být velký rozumný pes a vhodný i k dětem. Potom už byla volba jasná. Ovšem poprvé jsem šlápla trochu vedle, člověk občas slepě věří CHS. První fenka nám tedy v půl roce zemřela. Bez psa jsem být nechtěla, svůj příběh jsem tehdy i zveřejnila a „ujal” se mne předseda klubu KPP Peter Kapusta. Pomohl mi najít nové štěně a také celkově lépe pochopit plemeno. Díky němu, jeho partnerce Janě Komínkové a Marii Rundové (obě jsou dlouholeté chovatelky) jsem nezanevřela na chov s PP. Přivezli jsme si tedy z Polska fenku Dianu. Najednou jsem byla už i na výstavě, což je vtipné, protože jsem chtěla jen psa do rodiny. Tam jsem tehdy spatřila fenu paní Marie Rundové, které bylo v té době deset měsíců, ale věděla jsem, že od ní chci jednou štěně. Breese byla nádherná už v tom věku. Tak jsem se dostala k Bety (Colette Apaltasunez). Asi za rok a něco mi Marie napsala, že má nakryto a jestli můj zájem trvá... No a tady začíná ten hlavní příběh.
Chtěla jsem velkého a chlupatého psa, který se hodí i k dětem, a proto u nás vyhrál pyrenejec!
Mohla byste nás blíže seznámit se svými dvěma fenkami?
Určitě mohla. Bety (Colette Apaltasunez) – na to nejsou slova, možná jen, jak se říká, takového psa máš jen jednou za život, tak to je to ono – u ní to tak prostě je. Ona je výjimečná. A osud nás tak nějak dal dohromady. Na jednu stranu umí být drsná, hlídač je to nekompromisní, na druhou tak jemná a takový mazel. Ona je PHP každým coulem, tam není o čem – učebnicový příklad. Povahově se jí nedá vytknout naprosto nic. Ano, umí naštvat, ale je to PHP, do tohoto jsem přece šla, tak se nemůžu divit.
Belina (Bellefile z Jantova gruntu) – to je krásná mladá a silná fena. Povahově je také úžasná. Ona se trochu vymyká těm popisům PHP, jelikož ona nemusí mít nikde ani vodítko. Samozřejmě, že si to člověk jistí u silnic a v rušných prostorech, ale tak poslušného psa jsem snad ještě neměla. Hlídač je také nekompromisní, ale jinak je tak jemná, ona snad neumí ani zavrčet. Je to dcera Bety, tak jisté předpoklady jsou. Ovšem Bety si nenechá třeba skelet z druhé strany okusovat kočkou, tu odešle okamžitě do patřičných míst (smích).
Jak spolu navzájem vycházejí? A co třeba ostatní psi, lidé nebo děti?
Ty dvě spolu vycházejí perfektně. Po pár letech mám doma konečně klid. Konečně se sešly povahy, které potřebuji, a které nebudou zbytečně vyvolávat konflikty. Prošla jsem si svým a teď si to konečně vše sedlo. Aischa, kterou jsem si nechala po Dianě (o Dianu jsme přišli krátce po prvních štěňatech, zemřela na rakovinu), bydlí 13 km od nás, je středem vesmíru, jak potřebovala, má se skvěle a tady zavládl klid. Ona nebyla absolutně smečková a Bety jí to dávala dost najevo. U takových velkých psů je denní vyřizování si účtů a srovnávání do latě dost náročné pro všechny, i pro ty psy samotné. S ostatními psy nemají žádný problém, může k nám přijít i jakákoliv návštěva se psem i fenou a respektují to. Bety dává občas cizím dotěrným štěňatům najevo, že ji štvou, ale vím, že to její cenění zubů je jen takové bububu a nic neudělá. To spíš z jejího pohledu jsem vždy poznala, že je už něco za hranou a bude „problém” (ale to bylo jen s Aischou). K ostatním lidem i dětem jsou přátelské. Za tím plotem působí děsivě, ale po vpuštění návštěvy nebo i úplně cizích lidí k nám, se mění v největší mazlivky. U Bety jsem neměla ani nikdy strach, když se chodili cizí lidé dívat na štěňata. Ano, člověk je pro jistotu obezřetný, ale nikdy neměla ani tendenci, že by snad byla ostřejší vůči lidem, když měla štěňata.
Bettynku jste si pořizovala cíleně na canisterapii nebo to celé bylo úplně jinak?
Nepořizovala. Studovala jsem speciální pedagogiku, tak člověk věděl o canisterapii více, ale nenapadlo by mě, že bych něco takového mohla dělat. Naše první pyrenejka (nepočítám tu, co zemřela jako štěně) neměla ráda lidi, u ní by mě to třeba v životě nenapadlo. Ona měla nás jako rodinu, na tu by nedala dopustit, ale ostatní víceméně jen trpěla. Pak přišla Bety a tam to bylo už od štěněte jiné. Asi v půl roce, když jsme byli na procházce, zastavili jsme u lidí, kteří ji chtěli hladit. Diana ta šla samozřejmě bokem a Bety si to užívala. K paní se chovala hravě a jako štěně a k pánovi naopak, úplně se vyklidnila, dotýkala se ho opatrně jen hlavou. Tady jsem se zarazila poprvé. Po nějaké době jsme je opět potkali a situace se opakovala. Přišla jsem tehdy domů a říkala manželovi, že je pán určitě nějak nemocný a Betyna to z něj cítí. On se mi smál. Já nelenila a už hledala kurzy canisterapie, do kterých bychom se přihlásily. Ten pán ještě ten rok zemřel, měl rakovinu. Ona to měla od štěněte, doma bláznivé štěně, a když bylo potřeba, tak přepla někde v sobě vypínač a byl z ní dospělý rozumný pes.
U nás existuje více institucí či agentur, které pořádají canisterapeutické zkoušky a podmínky nejsou všude stejné podmínky. Asi by se to mělo trochu sjednotit.
Dříve, než ale můžete tuto činnost začít prakticky vykonávat, je třeba splnit určité testy. Co všechno se zkouší a najdou se i nějaké záludné situace?
Ono je asi fajn si poprvé nebo s prvním psem najít nějaký ten kurz, aby měl člověk i inspiraci a věděl. My měly s Bety roční kurz. Se zkouškami je to složitější. U nás existuje více institucí či agentur, které pořádají zkoušky a podmínky nejsou všude stejné podmínky. Proto je lepší si to asi i projít. Myslím si, že by se to mělo trochu sjednotit. Záludné situace asi úplně nejsou, většinou mají všichni vypsané, co se zkouší, co se bude při zkouškách dít a člověk ví, nač se má připravit, a co má se psem zkoušet. Dnes jsou k dispozici i videa ze zkoušek, tak člověk nejde úplně do neznáma. Takový základ, který je snad všude stejný, pes by neměl být lekavý a bojácný. Schválně se něco shodí na zem, upadne berle, roztáhne se vystřelovací deštník. Někdo začne psa tahat za kožich, jazyk, protože u lidí se specifickými potřebami nikdy nevíte, co může psovi udělat. Pes tam ale nikdy není sám a my jsme tam od toho, abychom těmto situacím předcházeli, i pes může vyhořet a pokud si spojí tuto činnost s ubližováním či dokonce bolestí, tak je konec.
Zajímalo by mne, kterým skupinám klientů se věnujete a zda z nich některou preferujete a proč?
Neřekla bych úplně, že nějakou skupinu preferuji více či méně. Bety je všestranná a celkově miluje lidi a jejich přítomnost a je jí jedno, jestli to je zdravý dospělý člověk, nebo nějak indisponované dítě či senior.
Nestává se vám někdy, že se lidé nebo hlavně děti tak velkého psa bojí? Co s tím pak?
Stává. Občas se najdou celkově děti, které se bojí psů, a ještě potom takový obr. Hlavně je do ničeho nenutím. Rovnou říkám, že je vše dobrovolné a takové nejisté dítě zapojuji třeba jen do aktivit, které jsou momentálně bez psa. Většinou vždy každý nakonec přišel a minimálně si chtěl Bety pohladit. S Bety je spíš problém, že ona cítí, že se jí člověk bojí a tím větší má tendenci otravovat, jako by chtěla dokázat, že mne se přece bát nemusíš, dívej… (smích).
Moje Bety je všestranná a celkově miluje lidi a jejich přítomnost a je jí jedno, jestli to je zdravý dospělý člověk, nebo nějak indisponované dítě či senior.
Ozdobou každého pyrenejce je jistě jeho bohatá hustá srst. Není ale v tomto případě spíš na škodu věci? A je potřeba o ni před terapií nějak speciálně pečovat, aby byla např. příjemná na dotek?
Není to na škodu. Občas si děti berou chlupy i na památku (smích). Nijak neupravuji, hlavně nekoupu. Před návštěvou, třeba školky, akorát den předem vyčešu. Jinak spí holky venku. Většinou se právě i paní učitelky diví, že jsou tak krásně čisté a ani nesmrdí jako pes, který je jen venku. Když je zrovna moc deštivo, tak jde na noc pro jistotu domů, potřebuji ji suchou, ale tím moje starání se končí. Když člověk nijak nenaruší strukturu jejich samočistící srsti zbytečnými koupelemi, tak pak nemá problém s údržbou.
Pokusila byste se nás provést takovým běžným pracovním dnem své starší fenky?
Ráno vstaneme, pod dozorem se vyvenčí. Zrovna ten den by se jí mohlo zachtít se někde vyválet a to nemohu dopustit. Ona už den předem vidí, že nosím do auta pomůcky, tak je nadšena, ráno tedy se fakt jen vyvenčí a už stepuje u auta. Přijedeme na místo, já si vynosím věci, je toho fakt dost a potom teprve jdu pro Bety. Ve třídě si vše nachystám a můžeme začít. Děti seznámím s Bety, řekneme si základní pravidla, na seznámení si ji všichni nakrmí. No a pak už můžeme začít. Aktivity mám jak se psem, tak i bez, aby si v průběhu mohla i odpočinout, ale to jde většinou za paní učitelkami, aby ji hladily. Děti se učí a opakují si spousty věcí, barvy, smysly, trénují hrubou a jemnou motoriku a hlavně si ani neuvědomují, že se něco učí, protože tam je ten pes a vše je uděláno zábavnou a nenásilnou formou. Náš program trvá tu hodinu a zvládáme dva po sobě, že se třeba vystřídají třídy. Aktivity jsou vždy přizpůsobeny věku dětí, jiné aktivity dělají děti v MŠ a jiné žáci ZŠ, no a pak úplně jiné žáci druhého stupně nebo SŠ. Tady to víceméně zaměřuji na to, co canisterapie je, jaké jsou typy, žáci si zkouší i polohování u Bety. Mám ukázky aktivit a ptám se, na co je ta daná aktivita dobrá, co se u ní procvičuje.
Energie každého psa jistě není nevyčerpatelná. Dalo by se nějak paušálně říci, kolik toho může Bettynka třeba v horizontu jednoho týdne zvládnout?
Určitě. Nesmí se přetěžovat. Jiné jsou návštěvy nějakých speciálních škol, kde jsem šla opravdu jen jednou týdně a nechala ji, protože tyto děti dají zabrat úplně jinak. Když jsme měly v plánu pouze MŠ a ZŠ, tak klidně třikrát týdně. Tam to mám postaveno tak, jak jsem popsala výše, aby i během té hodiny mohla odpočívat a není to tak intenzivní jako u lidí se specifickými potřebami.
Signalizuje vám třeba nějak, že už je toho na ni moc? Co vám u ní funguje nejlépe na tzv. „pročištění“ hlavy po dobře vykonané práci?
Jednou se mi to stalo. Začne na mě vyskakovat a chytat mě za ruku a tváří se, že už opravdu stačí. Když jsme už blízko domu, zastavím, otevřu kufr a cca ten kilometr si domů doběhne za autem. Doma ji už nechávám a většinou si lehne na kopec a sleduje a hlídá si své. Nemám vyloženě nic, co bych s ní dělala, aby si pročistila hlavu. K večeru chodíme na procházky, na to se vždy těší.
Máte ale ještě mladou Bellefile, kterou intenzívně připravujete na stejnou „kariéru“. Kdy a jak je s tímto plemenem nejlepší začít a případně jak vybírat vhodné štěně z vrhu?
Mám, ale ji intenzivně nepřipravuji. V tomhle ohledu jsem se věnovala více Aische, kterou jsem od mala brala s Bety a ona se učila koukáním. Když si v nějaké situaci nebyla jistá, tak se podívala na ni a věděla, že je to v pohodě, protože Bety si to nechá dělat. Do jistého věku se mi ty dvě i perfektně doplňovaly. Bety vždy dokázala vyklidnit, Aischa naopak rozhýbat. Musím se pochlubit, že s nynější majitelkou Aischa úspěšně také udělala canisterapeutické zkoušky. Jsem tedy pyšná na obě. Belinka už se také byla podívat a byla skvělá. Nyní už pracuji i ve školce, tak naše návštěvy s programy po školkách a školách nejsou tak intenzivní a časté. Většinou už nejezdíme na nová místa, ale tam, kde nás chtějí na opětovné návštěvy.
Svá štěňata beru po těch šesti týdnech do školek nebo škol a sleduji je, jak se které chová. Beru to nejen jako socializační návštěvu, ale také abych více viděla jejich povahy, které je třeba zdrženlivější, které si naopak ten vzruch užívá na sto procent. Dle toho vybírám i nové rodiny. Když lidé chtějí štěně vyloženě ke zvířatům, tak jim nedám právě to, které si užívá tak moc lidi a hodí se právě více na výstavy a tyhle aktivity. U béček někteří nevěděli ještě v sedmi týdnech, které to štěně bude jejich, hlavně u fen to byla rozhodnutí ze dne na den nebo výměny na poslední chvíli. Jediná Baskiee byla jistá, ta šla ke kravám a ovcím a dalším zvířatům a tam se to rýsovalo dříve, že ona je ta pravá ke zvířatům. Už u nás ji nejvíce bavilo být právě u nich, ve škole byla v pohodě, ale po nějaké době se sebrala a šla si lehnout, některá štěňata pak doma po návratu spala a ona teprve ožila a začala být ve svém živlu.¨
Pes vhodný pro canisterapii to musí mít v sobě, potom je jedno, jestli je to PHP, pitbull nebo borderka!
Doporučila byste canisterapii obecně jako vhodné zaměstnání pro chytrou hlavičku PHP?
Já nevím. Ano i ne. Tak jak říkám, že není žádné plemeno nevhodné pro CT, tak nemohu ani říct, že je to pro pyrenejského horského psa jako dělané. Ten pes to musí mít v sobě, potom je jedno, jestli je to PHP, pitbull nebo borderka.
Podělila byste se s námi na závěr o nějaký příběh, či zkušenost, která se vám vryla hluboko do srdce?
Přemýšlím. Myslela jsem, že se podělím o zkušenost s autistickým chlapečkem, který k nám jezdil na individuální CT, autista a ještě panická hrůza ze psů, díky Bety přestal mít strach ze psů a mohl fungovat v běžném životě.
Asi takovou tou nejsilnější vzpomínkou je pro mne moment, kdy jsme jely po tornádu do domova seniorů v Hodoníně. Tehdy se na staroušky úplně zapomnělo, tak jsme vyrazily, jelikož nás brali všemi deseti. Procházely jsme pokoje, ke každému měla Bety úplně jiný přístup, udělala všem radost.
Šly jsme kolem jednoho pokoje a paní ošetřovatelka řekla, že tam ani nemusíme. Ptala jsem se proč a ona odpověděla, že tam mají paní, která před tornádem dokázala navázat aspoň oční kontakt, ale po zásahu živlu je i s tím konec. Říkám, pojďme to zkusit. K téhle paní měla Bety úplně odlišný přístup než zatím ke všem ostatním. Po nějaké době její práce se na mě paní podívala, navázala oční kontakt a byl tam i náznak úsměvu. Paní ošetřovatelka běžela za kolegyněmi, že to prostě není možné. Tak asi tehdy jsem měla slzy v očích a mám je do teď, když si na tento okamžik vzpomenu. To je pro mě tou největší odměnou a důkazem toho, že to má smysl a má to něco do sebe.
Děkuji vám za překrásný rozhovor a přeji, ať se vám na vaší další cestě moc a moc daří a rozdáte ještě hodně radosti a úsměvů.
Michaela Weidnerová
Foto: archiv Nikol Kočtářové
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Majster Slovenska v SVV3 pre rok 2022
Víte už, že Slovensko má nového mistra v SVV3? A letos to bylo opravdu těžké, konkurence ...
ReportážeGrand Prix Slovakia 2022
Souhlasíte, že Národní zkušební řád, ze kterého vznikla celá sportovní kynologie v ...
Tam nesmíte chybětRozhovory o výcviku
▲ - Vybavení