Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Blok I: Lekce 3: Vyslání za míč a směrování

Pro fanoušky treibballu je zde další díl našeho online kurzu. Tentokrát se naučíme vysílat psy za míč a také směrování. Velmi precizně připravený návod „jak na to“ od Bohdany Stoklasové vám jistě pomůže zdolat další „metu“ v tomto atraktivním sportu.


Blok I: Lekce 3: Vyslání za míč a směrování
Bohdana Stoklasová 5.1.2019 21740x Treibball

Blok I: Lekce 3: Vyslání za míč a směrování

Náplní dnešní lekce jsou dvě související témata: Vyslání za míč a směrování. Pokud již umíme vyslat psa za míč, potřebujeme dosáhnout i toho, aby ho doťukal směrem k nám. Vyslání za míč i zvládnutí směrování jsou poměrně náročné úkoly a je třeba počítat s tím, že jejich osvojení může trvat dlouho.

Vyslání za míč

Cíl

Cílem je vyslání psa za míč.

Postup

V první fázi využijete vyslání psa na target, které jste se naučili v minulé lekci, s tím, že tentokrát target umístíte za míč. Psa nechte na targetu chvíli sedět nebo stát a snažte se, aby se natočil čelem přesně proti vám. Pak mu dejte povel k ťukání do míče směrem k vám. Potřebná doba čekání na targetu je u každého psa jiná. U dynamičtějších psů by měla být delší, u mírnějších kratší. Vždy je ale třeba dbát na to, aby pes začal ťukat až po vašem povelu. Pracujte nejdříve na velmi krátkou vzdálenost a vzdálenost prodlužujte vždy až tehdy, když si je pes při práci naprosto jistý. V případě nejistoty se vráťte o krok zpět a vzdálenost opět zkraťte. Postupně můžete target odebrat, ale není nutné s tím spěchat, protože target za míčem je povolen ještě v první závodní třídě TRB1. Někteří psi preferují poměrně brzy vysílání za míč bez targetu, jiným vyhovuje spíše vysílání s pomocí targetu.

Směrování

Cíl

Cílem je dosáhnout toho, aby pes směroval míč vždy na vás.

Poznámka

Směrování je nejtěžší ze základních treibballových dovedností, jejíž zvládnutí trvá většinou řadu měsíců, a právě při nácviku směrování řada treibballových týmů odpadne. Takže se obrňte trpělivostí a vydržte!

Postup

Pokud jste od počátku nácviku důsledně dodržovali linii pes-míč-psovod, váš pes již patrně dokáže na vzdálenost několika metrů v přímém směru dopravit míč směrem k vám a nastal čas mu ťukání směrem k vám trochu zkomplikovat a upevnit směrování tím, že pes bude ťukat stále na vás, ale vy budete měnit směr. Začněte na velmi krátkou vzdálenost, abyste byli schopni zastavit míč dříve, než ustřelí do strany. Snažte se dosáhnout toho, aby pes pracoval pomalu a přesně. Vymezte si trasu pomocí několika předmětů (kužely, vědra atd.) a snažte se ji se psem a s míčem projít. Vymezení trasy je důležité, protože při volném pohybu má psovod přirozenou tendenci psovi se směrováním pomoci. Toto je na místě při prvních pokusech, ale dále již je třeba psa učit, že nasměrování míče směrem k psovodovi je výhradně jeho prací. Volný pohyb zvolte až ve chvíli, kdy pes směrování dobře ovládá a chápe. Kromě pohybu v terénu procvičujte i ťukání do brány, přičemž prodlužujte vzdálenost a postupně dávejte psovi míč nejen přímo proti středu, ale i do strany, aby se ho naučil dopravit samostatně do brány z různých úhlů.

Pokud jste v rámci kurzu zvládli ťukání a vyslání za míč na vzdálenost pěti metrů, a pokud dokážete psa po doťukání míče položit, jste připraveni na své první závody ve třídě začátečníků.

Zde se můžete podívat, co všechno musíte pro start ve třídě začátečníků zvládnout.

Video zároveň dobře ilustruje rostoucí počet míčů, vzdálenost i požadavky v rámci jednotlivých závodních tříd.

Přehled treibballových závodů v roce 2019 u nás i v blízkém okolí v zahraničí je uveden v tabulce http://treibball-klub.cz/akce, která je průběžně doplňována a zahrnuje i možnosti tréninku.

Poslední lekce našeho online kurzu bude opět věnována targetům a jejich využití pro ovladatelnost psa na dálku, pak se můžete těšit ještě na tři jednoduché hry na procvičení dosud zvládnutých dovedností.

Přejeme hodně zdaru a těšíme se na vaše dotazy i videa.

 

Text a foto: Bohdana Stoklasová

Komentáře a dotazy vkládejte přímo pod článek do prostoru diskuse. Nezapomeňte své tréninky, pokroky, ale i třeba to, co vám právě nejde, natáčet.

Videa pak zasílejte na e-mail redakce@ecanis.cz. Videa mohou být zasílána přímo nebo jen jako odkaz na Youtube, kde jsou nahrána. Do předmětu e-mailu napište „Treibball kurz – lekce 3“. Autorka kurzu vám bude odpovídat na dotazy, radit a pomáhat s tréninkem online! Sledujte tedy pravidelně tuto stránku! 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->