Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

BLBOST!!! a zbytečná buzerace...

Už jste se seznámili blíže s navrhovanou novelou veterinárního zákona? Co říkáte na povinnost hlásit Státní veterinární správě tři a více fen ve svém držení? Rozumné nařízení nebo holý nesmysl? MVDr. Jiří Žák v tom má jasno. A co vy?


BLBOST!!! a zbytečná buzerace...
MVDr. Jiří Žák 24.3.2019 15392x Na ostří nožePrávo a legislativa

Copak se tyrani zvířat budou sami hlásit na Státní veterinární správě a poslušně hlásit počet týraných fen či dalších chovaných zvířat v nevyhovujících podmínkách? Copak má Státní veterinární správa informace o tom, že by se tak dělo vzhledem k tomu, že toto opatření (povinnost hlásit pět a více fen) platí již téměř rok a půl?!

Jak tomu má dopomoci snížení nutného počtu chovaných fen pro povinné ohlášení?

Hlavně, že se lidem aspoň na chvíli zavře huba a voliči aspoň chvíli nebudou remcat a třeba řeknou: „ASPOŇ NĚCO se ten politik snažil udělat, zatímco jiní nedělali nic.“

Lidé často chtějí, aby se „NĚCO“ změnilo! Aby se s tím „NĚCO“ udělalo. Víc je často nezajímá... Politici, aby jim neklesly preference, pak NĚCO změní, NĚCO s tím jakože udělají. Ale lidem už je pak jedno CO se udělalo, a politikům je jedno, jestli to NĚCO pomohlo a má to nějaký reálný dopad. Hlavně, že se lidem aspoň na chvíli zavře huba a voliči aspoň chvíli nebudou remcat a třeba řeknou: „ASPOŇ NĚCO se ten politik snažil udělat, zatímco jiní nedělali nic.“ No, někdy je lepší nedělat nic, než dělat to NĚCO. Pak z toho totiž vzejde podobná BLBOST, jako je např. právě povinná ohlašovací povinnost pro chovatele většího počtu fen, která je jednou z těch prvotřídních politických blbostí, co se týče nepovedených snah „NĚJAK“ řešit týrání zvířat.

Kritizoval jsem to již dřív a kritizuji to i nyní…

BLBOST!!! a zbytečná buzerace...

Povinná registrace pěti a více fen, nebo nově registrace tří a více fen je naprosto zbytečnou buzerací obyčejných lidí a v boji proti množírnám to absolutně nijak... nejen že nepomůže, ale dodnes nijak nepomáhá. A nikdo nás zatím nepřesvědčil o opaku. Nebo se snad Státní veterinární správě za rok a půl fungování této povinnosti přihlásily nějaké množírny psů a pozvaly si inspektory na prohlídku klecového ustájení zanedbaných a týraných psů? Ne. Který zločinec by něco takového vlastně dělal? Ještě k tomu pod mnohem nižší sankcí, než hrozí za vlastní týrání zvířat.

V této souvislosti je chovateli i odbornou veřejností kritizována nejen neefektivnost podobného opatření, ale také obecná presumpce viny chovatelů. Chov pěti a více fen vás předurčuje k pravidelným či zvýšeným kontrolám ze strany SVS, zda v chovu nedochází k týrání zvířat (což přiznává i sama SVS – stačí se podívat na jejich stránky), ale řada chovatelů, kterých se nová povinnost týká, rovněž kritizuje i to, že na stránkách SVS ČR je zveřejněno jejich celé jméno a obec, ve které psy chovají.

K čemu to tedy je?

BLBOST!!! a zbytečná buzerace...

Bohužel výše uvedené opatření nemá v podstatě žádný praktický dopad na tyrany psů chovající psy v nevyhovujících podmínkách, jelikož se ohlašovací povinnosti zcela jednoduše vyhýbají a chovy nenahlašují.

Sankce za nesplnění této ohlašovací povinnosti se pak jeví jako nadbytečná vzhledem k tomu, že v případě, že inspektoři skutečně zjistí, že v neohlášeném chovu dochází k týrání zvířat, chovateli hrozí pokuta až do výše půl milionu, případně i trestní stíhání. Takto vysoké pokuty (blížící se půl milionu) však rozhodně v případech týrání nepadají, anebo padnou jen zcela výjimečně.

Paradox ad absurdum

BLBOST!!! a zbytečná buzerace...

Paradoxem ad absurdum tohoto opatření je i fakt, že registrovat se musí např. i chovatel, který chová pět prokazatelně vykastrovaných fen, třeba adoptovaných z útulku. Což opět sama uvádí i Státní veterinární správa na svých oficiálních stránkách. I takový chovatel bude pod větším hledáčkem úřadů…: „Co kdyby to náhodou byl ten zlý množitel?“ Nové opatření tedy zavádí presumpci viny i těch chovatelů, kteří žádné psy ani rozmnožovat nemohou. I těmto chovatelům však hrozí sankce v řádech desítek tisíc korun za nesplnění ohlašovací povinnosti.

Rozum do hrsti, národe!

BLBOST!!! a zbytečná buzerace...

Přitom by pro začátek bohatě stačilo, aby policisté nebagatelizovali trestný čin týrání zvířat, nepředávali téměř automaticky případy zcela evidentně surově týraných zvířat obcím s rozšířenou působností jako přestupky. Úplně by stačilo, aby státní zástupci přestali shazovat případy týraných zvířat ze stolu a hnali tyto případy k soudům. A úplně by stačilo, aby soudy využívaly více své současné pravomoci udělit i jiný trest než ten podmíněný, třeba při horní hranici trestní sazby, tedy tři resp. pět let odnětí svobody. Toto se doteď neděje a je to špatně!

To by bohatě stačilo pro začátek, než se začnou buzerovat tisíce chovatelů po celé ČR, kteří zvířata netýrají a skutečné množírny zvířat nesnáší stejně jako všichni ostatní, kdo mají rádi zvířata a stojí o jejich ochranu.

A opět musím prohlásit své oblíbené motto: „Rozum do hrsti, národe!“

 

Foto: Michaela Weidnerová, Martina Irglová, Martina Doležalová

https://www.facebook.com/SpolecnikProZivot/

https://www.facebook.com/pg/MVDr.Jiri.Zak/about/?ref=page_internal

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->