Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Beauceron vs. dobrman

Nešlo vynechat porovnání následujících dvou plemen. Proč lidem připadají tak podobní, když jsou vlastně velmi odlišní? To je otázka na kterou nedokážeme najít přímou odpověď. I přesto jsme se do porovnání pustili.


Beauceron vs. dobrman
Naďa Hasman 19.7.2017 17914x Představení plemene v podobě portrétu

Původ

Tato dvě plemena jsou možná na první pohled pro laiky poněkud podobná. Ale už jen umístění v FCI skupinách je jiné. Beauceron patří do I. skupiny FCI k plemenům ovčáckým, pasteveckým a honáckým. Dobrman se řadí mezi pinče – tedy do II. skupiny FCI pinčové, knírači molossoidní a švýcarští salašničtí psi.

Jedná se o plemena původem z Evorpy. Beauceron je plemeno vyšlechtěné ve Francii v oblasti Beauce, která leží jihozápadně od Paříže. Zhruba v 15. století, i když jméno "beauceron" bylo poprvé použito až v roce 1883, do té doby se plemenu říkalo různě. Pro nás asi nejznámějším ,,bosíkem,, (jak se u nás říká) je slavný Sorbon z románu Angelika. Dobrman je poněkud mladším plemenem, které bylo účelně vyšlechtěno v 70. letech 19. století německým výběrčím daní Louisem Dobermannem, podle kterého je plemeno pojmenováno. Pes, kterého chtěl vytvořit, měl být nebojácný, temperamentní a učenlivý. První zápis dobrmana do plemenné knihy se uskutečnil roku 1893.

Povaha

Tak zde nalezneme pravděpodobně největší rozdíly mezi oběma plemeny. A protože nejsem chovatelkou ani majitelkou těchto plemen, nahlédla jsem do standardu a u beaucerona se uvádí přímý přístup a sebevědomí. Výraz je přirozený, nikdy plachý nebo ustrašený. Povaha beaucerona je jemná a nebojácná. Ze zkušenosti výcvikáře mohu říci, že jsou pomalejší, opatrnější, ale přesní a ochotní. U dobrmana uvádí standard – založením je dobrman přátelský a klidný, velmi oddaný rodině. Je žádoucí střední temperament a ostrost. Je vyžadován střední práh dráždivosti a dobrý kontakt s majitelem. Dobrman je dobře ovladatelný a s chutí pracuje. Měl by mít dobré pracovní schopnosti, odvahu a tvrdost. Zejména je vyžadováno sebevědomí a neohroženost, rovněž ostražitost a přizpůsobivost sociálnímu prostředí. Z vlastní zkušenosti výcvikáře to mohu jen potvrdit, i když u dobrmana ráda používám výraz – střevo.

Vzhled

A jdeme k jádru věci – vzhled. Jak moc jsou si tito psi podobní. Beauceron je lehce stavěný pes se středně těžkou kostrou a dlouhýma nohama, srst je krátká, na dotek hebká, a většinou je černá s pálením (černá s pálenými znaky). Díky tomuto zbarvení se dříve říkalo beauceronovi „červená punčoška“. Černá barva je velmi sytá, pálení je barvy veverky. Harlekýn (modře skvrnitý s pálenými znaky). Detailnější popis zbarvení, pálení a znaků najdete na našem webu v sekci atlas psů. Hlava je dlouhá a suchá. Vysoko nasazené uši nejsou úplně přilehlé k hlavě, ale tak "postávají". Stop je mírný. Krk je středně dlouhý, dobře osvalený. I hřbet je dobře osvalený, je ale i dlouhý a spíše "tenký" než široký. Ocas je střední délky, ten sahá až k hlezním kloubům. V klidu je ocas svěšený, v akci nemůže být zvednutý nad hřbet, jen v linii hřbetu. Dobrman má velmi elegantní postavu – jeho krk je štíhlý, přitom ale velmi dobře osvalený, hlava je nesena vysoko. Hruď má dobrou šířku. Dobrmanova srst je lesklá a hladká, tlapky jsou malé, avšak velmi stabilní, umožňující rychlý pohyb. Klasické zbarvení je black and tan, vyskytuje se ale i ve hnědé verzi. Vzácné zbarvení je i modré, avšak dle standardu není možné psy s takovým zbarvením uznat. Uši jsou přirozeného tvaru a odpovídající velikosti, nasazené v nejvyšším bodě lebky a ideálně jsou plošně přiložené k lícím. Uši obou plemen byly dříve kupírovány, ale v České republice to dnes zákony zakazují. Ocasy jsou již v mládí zkracovány dodnes. Dobrman je chován ve dvou barevných rázech: černá nebo hnědá s rezavými (tříslovými) ostře ohraničenými a čistým znaky. Znaky se nacházejí na tlamě, jako skvrny na lících a nad očima, na hrdle, dvě skvrny na předhrudí, na nadprstí, nártech a tlapkách, na vnitřních stranách stehen, na předloktích a pod ocasem.

Jaké rozdíly jste zaregistrovali? Pokusíme se vypsat podrobněji rozdíly.

Boseron

Dobrman

I. skupina FCI , Francie II. skupina FCI, Německo
15. století 70. léta 19. století

Výška: psi: 65–70 cm
            feny: 61 cm–68 cm

Hmotnost: cca 35-40 kg

 Výška: psi: 68–72 cm
            feny: 63–68 cm

Hmotnost: psi: 40–45 kg
                   feny: 32–35 kg

Uši: vysoko nasazené uši nejsou úplně přilehlé k hlavě, ale tak "postávají“ Uši: nasazené v nejvyšším bodě lebky a ideálně jsou plošně přiložené k lícím.
Barva: černá s pálenými znaky, harlekýn

Barva: černá nebo hnědá s rezavými (tříslovými) ostře ohraničenými a čistým znaky

 

        

     

Zde můžeme vidět obě plemena v postoji, porovnat je můžeme velmi snadno pouhým okem.

        

Zvláštností plemene Beauceron jsou paspárky, které tvoří dobře oddělené prsty s drápky, uložené poměrně blízko k tlapce.

Dříve měla obě plemena kupírované uši. V České republice však platí zákon, který tento úkon zakazuje.

   

Článek obsahuje fotografie psů s upravenými ušními boltci na obou stranách hlavy psa, v jejímž důsledku dochází ke ztrátě tkáně a tím i změně vzhledu psa.

Jedná se o fotografie psů ze zemí, kde je tento chirurgický zákrok legální anebo psů narozených před rokem 1992. V ČR je dle ust. § 4 písm. g) zak. č. 246/1992 Sb. v platném znění zejména ve znění zákona 77/2004 Sb. tento zákrok zakázán a považován za týrání.

Foto: N. Hasman, M. Somrová

Pokud jste fanoušci dobrých filmů a máte rádi dobrmany, pak si nenechte ujít nádherný film Nebezpečná hra v hlavní roli s dobrmanem. Více o filmu prozradí následující ukázka.

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->