Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Argentinská doga může být i skvělým parťákem do života!

Baví vás pravidelné povídání s chovateli různých plemen? Co se ale takhle zeptat „obyčejného“ majitele, který nemá žádné závodní, výstavní či chovatelské ambice a chce si se svým psem „jen“ užít parádní společný život? Pojďme se tedy podívat na to, jak se tak normálně žije s argentinou…


Argentinská doga může být i skvělým parťákem do života!

Sympatická a akční Bára Kučerová je majitelkou krásné argentinské dogy Sunny. Není to však první doga, která prošla jejím životem. A i když ona sama netouží po žádných závodních či jiných vavřínech, vzájemné soužití s její fenkou je prostě senzační. V tomhle týmu jde o především o každodenní životní příběhy a společně strávený čas. A přesně o tom si budeme povídat.

Báro, vy jste majitelkou krásné argentinské dogy jménem Sunny. Proč jste se rozhodla zrovna pro toto plemeno?

Argentinská doga může být i skvělým parťákem do života!

To je dlouhá historie, která začala už před dvaceti lety. S mým tehdejším partnerem jsme si chtěli pořídit psa. Mně na rase ani tak nezáleželo, ale přítel si moc přál argentinskou dogu. O tomto plemenu jsem do té doby ani neslyšela, natož abych věděla, jak vlastně vypadá.

Jaká je vaše fenka po povahové stránce? A skládáte společně nějaké zkoušky nebo jezdíte třeba na výstavy?

Sunny je velmi společenská, má ráda lidi a také děti. Ráda si hraje se psy, někdy se chová jako malé štěně. Žádné kynologické zkoušky ani výstavy nemá. Jediné zkoušky, které jsme však spolu absolvovaly a také složily, jsou ty canisterapeutické. Je to canisterapeut profesionál.

Pověst nezvladatelných psů „zajišťují“ argentinám bohužel hlavně jejich majitelé!

Sunny není vaší první argentinskou dogou, jaká byla ta před ní?

Byla skvělá. K dceři se krásně chovala. Byla stejné zlatíčko jako tahle druhá. Nikdy jsem nechápala, proč se o argentinách mluví jako o nezvladatelných psech. Myslím si, že to je hodně o majitelích.

Vy máte svého psa hlavně jako společníka a člena rodiny. To vám však nebrání v tom, aby vás Sunny všude následovala. Řekněte nám, jaké to je třeba dovolenkovat s tímto plemenem, které v mnoha lidech budí přirozený respekt? Setkala jste se někdy z jejich strany také s nevolí?

Argentinská doga může být i skvělým parťákem do života!

Jedinou nevýhodou je to, že je velká a je líná skákat do kufru auta. Ale teď jsme pořídili přívěsný vozík za auto a do toho jsem jí naučila nastupovat. Se Sunny jsme byli v Tatrách. Našli jsme si tam penzion, kam jsme mohli i se psem. Všechny túry s námi šla. Jediným problémem byly některé restaurace, kam nemohli psi ani na terasu. Dále jezdíme na Benecko, kde nás vždy rádi vidí. S nevolí jsem se asi nikdy nesetkala. Sunny je vychovaná a poslouchá. Jezdíme i pražským MHD a nepoužíváme náhubek, jen jí dám canisterapeutickou dečku a jedeme. Teď v září (rok 2022) plánujeme jet do Polska k Baltu, už se těším, jak bude reagovat na moře.  

Všimla jsem si, že jste se psem zkoušela také paddleboard. Napadá mě, jestli na to není AD trochu velká? A jak jí to vůbec šlo?

No, paddleboard jsem zkoušela poprvé i já. Takže to byla premiéra pro obě dvě. Sice Sunny vždycky kouká jak trubka a na začátku byla docela nejistá, ale plánujeme to příští rok pořádně natrénovat.

Argentinská doga je původně vlastně pracovním – loveckým plemenem. U nás se s ní především sportuje, skvěle dělá obrany a sportovní či služební kynologii. Vy se ale věnujete již zmíněné canisterapii, kde bych ji třeba já úplně nehledala. Co vás k tomu vedlo a jak to Sunny zvládá?

Argentinská doga může být i skvělým parťákem do života!

Tak za to může už naše první argentina a lidé, se kterými jsem se tehdy stýkala a kteří se věnovali výcviku a canisterapii. Už v té době jsem se chtěla ubírat tímto směrem, akorát jsem byla těhotná s dcerou a poté jsme se odstěhovali a ze všeho tedy nakonec sešlo. Druhou argentinu jsem si tak trochu vynutila. Kontaktovala jsem Olgu Kapkovou z organizace Tam, kde zvířata pomáhají (TKZP). Řekla jsem jí, že mám štěně argentiny a chci se věnovat canisterapii. Olga K. byla vyděšená (protože argentina), ale i přesto mě začala brát do školky k dětem. Pak jsem jela s TKZP na týdenní letní workshop o canisterapii a výcviku. Na podzim jsme obě složily zkoušky z canisterapie a od té doby pravidelně chodíme do domovů pro seniory.

AD to tedy zvládá skvěle, protože má vlastně ráda lidi. Jenže co druhá strana mince – klienti. Nemají z ní třeba obavy? Znám to totiž z vlastní zkušenosti, neboť jsem dvě AD měla a velmi často to byl pro ostatní prostě „pes zabiják“…

Klienti většinou ani nevědí, že je to argentinská doga. Obvykle to mají tak, že bílý pes je hodnější než černý pes. Když se zeptají, co je to za rasu a já jim řeknu, že argentinská doga, tak odpovědí, že to není možné, že se chová jak labrador.

Zmínila jste se, že jste zkoušela také běhat canicross. Proč to nakonec neklaplo?

Argentinská doga může být i skvělým parťákem do života!

Ono by to už asi šlo, Sunny se zlepšila v poslušnosti.  Máme tu hodně lesní zvěře – zajíce, srnky atd. a já jsem potom neměla sílu ji utáhnout, kdyby se za nimi rozběhla. A od té doby jsem to už nezkoušela. Běhala jsem se svým druhým psem Piškotem (ten je menší) a poté jsem skončila úplně ze zdravotních důvodů.

Není žádným tajemstvím, že toto plemeno má opravdu „silné“ lovecké pudy. Jak jste na tom tedy venku s přivoláním a ovladatelností?

Teď už je to dobré. Čím je starší, tím je to lepší, ale stejně musím být ostražitá a rychlejší než ona. A i přes nelibost ostatních používáme elektronický obojek. V přírodě je naučená chodit po cestách a cestičkách. Nesmí běhat jen tak po lese. Vím, že to myslivci nemají rádi a chceme respektovat i domov lesní zvěře.

Jak jste sama uvedla, společně hodně cestujete, kde potkáváte určitě spoustu cizích psů. Nevznikají někdy tzv. „třecí plochy“?

Argentinská doga může být i skvělým parťákem do života!

Sunny ostatní psy na 99,9 % zvládá, asi jen dvakrát na psa, který procházel okolo, zavrčela. Pokud si majitel procházejícího psa nechytí a nechá ho běhat, nechávám běhat Sunny a své další dva psy si dávám na vodítko. Sunny si s ním vždy začne hrát a odláká jeho pozornost. Většinou se chová tak bláznivě, že procházející psi obvykle jen stojí a koukají a pak odejdou.

Podle toho, co vše jste nám prozradila, jste skoro ukázkovým majitelem. Zkusila byste našim čtenářům prozradit „tajemství“ své výchovy, že jste ze své argentiny vychovala dokonalého parťáka?

Za ukázkového majitele se určitě nepovažuji, ale lidem chybí důslednost a berou psy jako děti, ale je to stále zvíře, které potřebuje pevnou ruku.

Mohla byste se s námi na závěr podělit o svá tajná nebo nesplněná přání?

Chtěla bych více cestovat.

 

Děkuji Vám za rozhovor.

 

Iveta Panýrková

Foto: Bára Kučerová, Silvila Fotila

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->