Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Anketa majitelů – belgický ovčák malinois

Souhlasíte s tím, že popularita belgických ovčáků malinois stále roste, a i proto jsou často využívaní jako psi služební? Tak jsme se na ně prostřednictvím naší ankety zeptali přímo dvou policejních psovodů. A pozor, jedním z nich je žena! Tak si to rozhodně nenechte ujít!


Anketa majitelů – belgický ovčák malinois
red. 29.12.2020 7559x Ankety

Belgický ovčák malinois je asi nejoblíbenějším typem z belgické čtyřky. Ačkoliv k nám byl dovezen až jako poslední ze všech, tak jeho oblíbenost šla celkem rychle nahoru a to asi nejvíce díky jeho schopnostem pracovat. Velkou řadu „fandů“ si získal hlavně mezi příznivci sportovní kynologie, a to zejména mezi těmi, kteří se věnovali IPO, resp. nyní IGP, ale své místo našel rovněž ve velkém zastoupení mezi ozbrojenými složkami. Takže proč právě „malina“?

Otázky:

 

  1. Proč jste si vybral/a právě tento typ belgického ovčáka?
  2. Čemu se se svým psem/psy věnujete a jak se vám společně daří?
  3. Našlo by se něco, co vám na chovu či výcviku u tohoto plemene nesedí/nejde či naopak?
  4. Jaké máte plány do budoucna?

Maliňáky máme nejen do služby!

Anketa majitelů – belgický ovčák malinois

Když jsem nastoupila k policejním psovodům se svojí německou ovčandou Liou, manžel Vítek (tou dobou také psovod u PČR) si malinoise vychvaloval a upřednostňoval ho pro jeho inteligenci, rychlost, mrštnost, dravost, zdraví a lanařil k jeho pořízení do služby i mě. Prý aby věděl, že budu v bezpečí. Tou dobou měl již třetího služebního BOM, fenu „Čufí“ (Axa z Manětínské ulice), která pro mě byla vzorem. Vynikající obranářka i stopařka. Takže po roce našeho společného soužití přišli dva psí bratři: můj „František“ (Anso) a Vítkův „Karel“ (Ayko) z malé CHS Sharpend a oba s námi v roce a půl nastoupili do služby k PČR. „František“ se pro mě brzy stal „bráškou“ do nepohody, který reaguje na jemné povely třeba i mimikou, ale ve službě je nekompromisním ochráncem. Doma je to gaučový povaleč, mazel a milovník. Po dvou letech se k nám do smečky přidala ještě „Hanulka“ (Henna Graf Czech). Naprosto úžasná, sociální a milující fenka a před půl rokem pak ještě Birra z Chejlavy, dcera mého „Františka“, která snad jednou půjde v jeho stopách...

Práce všeho druhu...

Anketa majitelů – belgický ovčák malinois

Věnujeme se služební i sportovní kynologii – ringovým sportům i IGP. Co se pachových prací týká, tak s „Františkem“ trénuji čistě praktické stopy, a „Hanule“ s Vítkem stopuje dle IGP zkušebního řádu. Letos ze závodění ani zkoušek bohužel nic nebylo. Vše, kam jsme byli přihlášeni, se rušilo kvůli pandemii, vyjma pár krajských výstav, na kterých jsme nedopadli vůbec špatně. Mimo jiné se rekreačně věnujeme také dogtrekkingu a canicrossu.

Anso Sharpend, nar. 11. 6. 2017
Chovný KCHBO 100b/A (netradiční aport kokos, ytong, plast)
HD B, ED 0, OCD 0, SA 0, LTV 0, L7
SDCA 1 + 2 – clear, CJM - clear, Lokus D – clear
ZOP, ZZO, atest výjezdového služebního psa PČR

Největší úspěch na výstavě: KV Martiněves – výborný 1, Vítěz třídy, Krajský vítěz, celkově 2. místo v I. skupině FCI

 

Henna Graf Czech, nar. 10. 3. 2019
Chovná KCHBO 99b/A (netradiční aport kokos, ytong, plast)
HD A, ED 0, OCD 0, SA 0, LTV 0, L7
SDCA 1 – carrier, SDCA 2 – clear, CJM – carrier, Lokus D – clear
V přípravě na zkoušky

Výstavy: výborná 1, Vítěz třídy, Krajský vítěz  

 

Birra z Chejlavy, nar. 29. 3. 2020
SDCA 1 + 2 – clear (paternitou)

Výstava zatím jen jedna, kde byla velmi nadějná 1.

Co nám vadí?

Anketa majitelů – belgický ovčák malinois

Pokud bych měla vypíchnout něco, co mi v chovu nesedí, pak asi to, že je velká škoda, že se už plemeno začíná neoficiálně rozdělovat na „pracovní“ a „exteriérové“ linie. A co nám s manželem oběma opravdu vadí, je časté používání nejistých a bázlivých psů v chovu. Ale to je na dlouhou diskuzi, do které bychom teď nechtěli úplně zabřednout…

Naším snem a cílem je chov zdravých a povahově vyrovnaných jedinců, kteří budou žít bez problémů v rodině, ale budou použitelní na sportovním či pracovním poli!

Pro náš sen uděláme maximum!

Anketa majitelů – belgický ovčák malinois

Naše plány souvisí s už výše zmíněným… Naši psi jsou z „pracovních“ linií. Sice mají pár menších nedostatků v exteriéru, ale pevně si stojíme za jejich povahami. Všichni jsou vyrovnaní, sociální, nemají problém s jakýmkoliv prostředím, ať se jedná o střelnici, města, veřejné dopravní prostředky apod. Neřeší jiné psy, jiná zvířata a ani děti, fungují se smečkou i jednotlivě, a pomáhají i s převýchovou jiných psů, kteří mají problém s komunikací. A toho si na nich vážíme. Vybírali jsme si podle rodokmenů i znalosti konkrétních rodičů štěňata, kde jsme věřili v tyto povahy a naštěstí se zadařilo. Naším snem a cílem je chov zdravých a povahově vyrovnaných jedinců, kteří budou žít bez problémů v rodině, ale budou použitelní na sportovním či pracovním poli. A jestli se to podaří? Nevíme, ale uděláme pro to maximum.

 

Michaela a Vít Heřmanovi

Foto: archiv M. Heřmanové

CHS Axannso

www.axannso.cz


 

Vždy mě lákalo si vyzkoušet BOM!

Ačkoliv jsem měl vždy německého ovčáka, tak mě velice lákalo si maliňáka vyzkoušet. Rozhodně mě k tomu „popíchlo“ jeho propagování, videa z ozbrojených složek, závodů a podobně. Prostě mě to uchvátilo. Chtěl jsem s tímto temperamentem též pracovat.

Opravdu jsme si sedli...

Anketa majitelů – belgický ovčák malinois

Jsem služebním psovodem, a tak se přirozeně se svým psem věnuji služební kynologii. Můj Chris je služebním psem – hlídková služba MP PRAHA. Zabývám se ale také globalringem a též chci vyzkoušet i mondioring. S Chrisem jsme si opravdu sedli a myslím, že na jeho věk nám to jde velmi dobře.

Chris Kyle Clever Fox

2x účast na MS Globalring, složené zkoušky Globalring 1,2, BH, atest hlídkového psa pro městské a obecní policie
Bonitační kód 5555555

https://cs.working-dog.com/dogs-details/6149607/Chris-Kyle-Clever-Fox

Když s ním umíte pracovat, nic vás nezastaví...

Anketa majitelů – belgický ovčák malinois

Na chovu mi vadí, že se bohužel občas zbonitují i jedinci, kteří v něm se svojí nervovou soustavou nemají co dělat. Ale to je problémem u většiny chovů. BOM je neskutečně temperamentní, říkám, že je to stroj, který, když dobře naprogramujete, funguje suprově. Ale musí se s ním umět dobře pracovat.

Můj pes – můj parťák

Mým plánem je mít spolehlivého a ovladatelného služebního psa. Je to zkrátka můj parťák. Rád bych se dál zdokonaloval ve služební kynologii, a také bych se chtěl účastnit závodů v ring sportech.

 

František Škvrna

Foto: archiv F. Škvrny

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->