Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Anketa majitelů – belgický ovčák laekenois

Již víme, že laekenois je nejméně známou varietou belgického ovčáka. Slovo nejméně známá se nám však díky několika článkům podařilo maličko potlačit. Souhlasíte? A přečetli byste si s chutí i něco dalšího? Nyní máte možnost!


Anketa majitelů – belgický ovčák laekenois
Iveta Panýrková 15.11.2020 22646x Ankety

Pro někoho krásný, pro jiného ošklivý… I tak by se dal asi popsat tento hrubosrstý pracovitý belgičan, který však má své nepopíratelné charisma a určitě i něco do sebe. To jistě mohou potvrdit i spokojené majitelky dvou úžasných fenek, paní Michaela Ševčíková a Mgr. Ivana Raszková, které se s námi podělily o své dojmy a pocity právě ze soužití s laekenoisem. Obě dvě nám ochotně odpověděly na pár stejných anketních otázek…

Otázky:
  1. Proč jste si vybrala právě tento vzácný typ belgického ovčáka?
  2. Mohla byste nám blíže představit svého čtyřnohého parťáka?
  3. Čemu všemu se se svým psem věnujete a jaké máte za sebou úspěchy?
  4. Našlo by se něco, co vám na chovu či výcviku tohoto plemene vadí, nejde nebo je tomu úplně naopak?
  5. Jaké máte plány do budoucna?

Z nuly na sto za vteřinu!

Anketa majitelů – belgický ovčák laekenois

Laekenoise alias lakeňáka jsme s manželem poprvé potkali na tréninku záchranářských psů, kterému se věnujeme. Arsa, máma naší Adélky, se mi vždy líbila svým nadšením pro práci, výdrží a nasazením, ale i tím, že byla kontaktní k lidem a v neposlední řadě doslova děsivě krásná.

Anketa majitelů – belgický ovčák laekenois

Když se štěňátka narodila, měla jsem to štěstí, že bydlela blízko a já je tak mohla od začátku sledovat. Viděla jsem, v jakém prostředí vyrůstala, mámu Arsu (Arsa Baranela) jsem znala a s chovatelkou Evou Kaninovou jsme kamarádky. Takže moje věta: „Až jednou bude mít Arsa štěňata, jedno chci”, začala znít reálně, i když jsme v té době měli doma šest psů a miminko na cestě. No, jeden z těch prcků se u nás zabydlel. Adelaide Bella Regio – Adélka – v projevu je průbojná, výrazná, určitě ji nepřehlédnete, obzvláště doma se svou smečkou, kde se cítí jistě a bezpečně. V jednu chvíli spokojeně odpočívá na gauči a nevyžaduje pozornost, aby pak rázem byla připravena pracovat, jít do akce, hrát si, běhat, cvičit. Jak se říká z nuly na sto za vteřinu!

Anketa majitelů – belgický ovčák laekenois

Je moc milá a kontaktní k lidem a dětem, ale nezvaného hosta na zahradě řádně ohlásí. Musím vypíchnout její schopnost komunikovat se psy. V tomto je opravdu skvělá a pomáhá mi při výcviku psů, kteří mají s kontaktem se psy problém, ať už strachového charakteru důsledkem špatné nebo žádné socializace, či agrese. Ví přesně, jak se ke kterému psu chovat, aby se s ní cítil komfortně. Adélka je všestranná a také kamarádka pro každou příležitost – pes na dlouhé procházky lesem, bez stresu, že by utekla za zvěří, pes, který vám v klidu leží u nohou na kávě ve městě, tahoun při běhu, pohodář v parku plném psů …

Anketa majitelů – belgický ovčák laekenois

Protože k nám Adélka přišla měsíc před narozením našeho prvního syna a já věděla, že času nebudu mít tolik, kolik bych chtěla, snažila jsem se primárně o to, aby se smečka sžila a abych připravila štěně na budoucí práci a společný život – to je socializace a přivolání za každých okolností. Malé cíle, mohlo by se zdát, ale opak je pravdou. Dnes se Adélka věnuje v první řadě záchranářskému výcviku – díky dobré socializaci ji nedělá žádné prostředí, povrch, hluk ani osoba problém, což je pro toto odvětví kynologie podstatné. Má před sebou ještě dlouhou cestu, ale pokud to holčičku bude dál bavit, vystřídá časem naši Ginu (Chesapeake bay retriever) coby atestovaný záchranářský pes. Letošní rok zkouškám ani soutěžím moc nepřál, takže do úspěchů si může Adélka zatím zapsat jen výstavu s krásným hodnocením (V1, CAC, res. CACIB) a titul nejhodnější lakeňáček v naší stále rostoucí rodině.

Laekenoise je potřeba vést klidně, citlivě a především bez nátlaku tak, aby člověk dokázal využít všechen potenciál tohoto plemene!

Anketa majitelů – belgický ovčák laekenois

Co mi na lakeňácích nebo konkrétně na Adélce vadí? Asi jen to, že na ni máme málo času. Ale vážně, abych je jen nevychvalovala do nebes, i když si to zaslouží. Lakeňáci, ostatně jako všechny variety belgických ovčáků, mají tendence se „přetáčet”. Proto i laekenoise je potřeba vést klidně, citlivě a především bez nátlaku tak, aby člověk dokázal využít všechen potenciál tohoto plemene bez újmy na jeho psychické pohodě a vyrovnané povaze.

Anketa majitelů – belgický ovčák laekenois

No, a budoucnost a naše plány? Dnešní doba nám ukazuje, jak jsme malincí, co se týče plánování života. Takže asi jen vize – atest záchranářského psa, dále pomocník při komunikačních lekcích, pomoc při práci u ovcí, ale hlavně spokojený rodinný pes. Ale kromě posledního bodu nezaručím nic, snad jen to, že zítra na procházce zase uloví a sní nějakou myš, čuně jedno!

Michaela Brandnerová

Adelaide Bella Regio

Foto: archiv M. Brandnerové

Laekenois je „Pan pes“ oddaný své rodině!

Anketa majitelů – belgický ovčák laekenois

Belgického ovčáka (groenendael a malinois) máme v rodině přes patnáct let. Vždycky mě zajímaly jednotlivé variety a laekenoise jsem blíže poznala na výstavě ve Francii. Zaujal mě netradičním kudrnatým vzhledem, milou, rozumnou a vyrovnanou povahou a také tím, že bylo vidět, že je to „Pan pes“ oddaný své rodině. Tehdy jsem se rozhodla, že tuto varietu si jednou pořídím, a když jsem viděla plánované krytí v CHS Bella Regio, bylo rozhodnuto.

Anketa majitelů – belgický ovčák laekenois

Fena Agueda Bella Regio, belgický ovčák laekenois. Agueda je úžasná, akční, vyrovnaná, vděčná, chytrá, milující svou psí a lidskou smečku, které je naprosto oddaná. Je temperamentní, nebojácná s velkou chutí do práce, čistá hlava, super sociál, neřeší povrchy, „všude vleze“, bez reakce na střelbu a ostatní zvuky.

Nejraději si hraje s míčkem nebo se svým parťákem jezevčíkem. Zatím máme složenou zkoušku ZZO (56/60), na výstavě se nám podařilo získat několik úspěchů: 1x VN1, 3x V1, 3x CAJC, 3x BOJ, BOB, Světový vítěz mladých.

Věnujeme se sportovnímu výcviku „for fun“, obedience, máme složenou zkoušku ZZO, jsme v přípravě na další zkoušky a také výstavy. Agueda získala titul Světový vítěz mladých a Vítěz plemene.

Cením si toho, že laekenois je normální rodinný pes použitelný do běžného života!

Anketa majitelů – belgický ovčák laekenois

S mým laekenoisem jsem spokojená, od štěňátka jsme svědomitě socializovali. Věnujeme se výcviku pozitivní metodou. Agueda je rodinný pes, který dělá vše, co si na ni vymyslím. Je akční, míčkař, aportér, všude vleze, bez reakce na rušivé zvuky a střelbu, má obrovské nadšení pro jakoukoli činnost se svým pánem. Na druhou stranu umí celý den odpočívat, žije se mnou na bytě, kde nic neničí. Toho si moc cením, že je to normální rodinný pes použitelný do běžného života.

Negativa: Srsti se musí věnovat péče – trimování. Laekenois se musí pozitivně motivovat, musí se na něj pouze „po dobrém“, nemá silný kořistnický pud, je lehce uzavřenější povahy, žije pro svou smečku, nemá rád odloučení.

Anketa majitelů – belgický ovčák laekenois

Takže to není například pes na vrcholové závody v IGP, kdy by byl většinu část dne někde zavřený, ale s tím si ho člověk asi nepořizuje. U mě osobně není nic, co by mi vadilo. Mou fenku jsem od štěněte hodně motivovala a rozvíjela. Na druhou stranu znám laekenoisy, se kterými se tak nepracovalo a v dospělosti nemají velký zájem o výcvik, takže je potřeba se jim hodně věnovat a socializovat.

Anketa majitelů – belgický ovčák laekenois

Do budoucna máme v plánu složit další zkoušky a odchovat štěňátka. Vzhledem k tomu, že má laekenois malou chovatelskou základnu, budeme se snažit rozšířit jejich řady. V chovu se budu snažit podpořit a rozšířit genetickou základnu plemene, posílit zdraví a udržet vyrovnanou povahu. Konkrétně se bude jednat o mezivarientní spojení laekenois x pracovní malinois (štěňátka budou laekenois).

 

Mgr. Ivana Raszková

Agueda Bella Regio

ChS de Agile Fox

 

Foto: archiv Mgr. Ivany Raszkové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->