- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:- Úvod »
- Magazín »
- Články »Chov psů»Jak na to?»Americký stafordšírský teriér – od štěněte ke psu - 8. díl
Americký stafordšírský teriér – od štěněte ke psu - 8. díl
Socializace. Tohle kouzelné slovíčko provází každého majitele štěněte i psího dospěláka. Dá se říci, že určitou formou socializace, tedy začleňování se do psího i lidského světa, prochází váš psík prakticky po celý život. Nejdůležitější je však v tomto směru obecně první rok jeho života. Jak to se socializací nepřehnat nebo ji naopak nepodcenit?
Spousta z nás už při vyslovení slova socializace dostává osypky. Jsme si vědomi, jaké plemeno s námi bude sdílet následující léta, a nechceme nic podcenit. Nikdo z nás určitě netouží po tom mít neřízenou střelu, která vyráží zuby všem, kteří na ni roztomile zašišlají, ani monstrum, které se s pěnou u mordy vrhá na všechny psy v dosahu. Tím méně ustrašeného bojínka, který se zhroutí při zvuku cyklistova zvonku nebo z klapnutí víka od popelnice. Jak takovým situacím předcházet a štěňátko na ně připravit?
Nebojsa v základní výbavě
První lekce v poznávání světa dostává váš pejsek už u chovatele. Psí miminko se učí od své matky, sourozenců a také od lidských členů domácnosti, a to jak reagovat na své okolí. Jak už jsem zmínila v minulých dílech, vybrat dobře chovatele a rodiče vašeho parťáka je půl úspěchu k tomu mít zdravé a vyrovnané zvíře. Taťku nejspíše osobně nepoznáte, ale hodně napoví i chování maminky. Neurotická, labilní nebo agresivní fena nejspíš těžko odchová vyrovnaná, zvídavá štěňata s kladným vztahem k člověku. Také přístup chovatele je v období do osmi týdnů věku stěžejní. Od člověka, který štěňata „pouze” krmí a uklízí po nich exkrementy (a někteří ani toto nedělají v dostatečných intervalech) pravděpodobně zvídavé a sebevědomé temperamentní štěňátko nezískáte. Jak by se tedy mělo projevovat štěně v době odběru?
- mělo by mít čilý zájem o okolí
- mělo by být zvyklé na běžné zvuky, které zná z domu, zahrady, okolí
- nejeví strach z chovatele, ostatních členů domácnosti ani (po seznámení) z vás
- nestraní a nebojí se matky nebo sourozenců
- většina štěňátek už odchází do nových domovů zvyklá na obojek a různé povrchy, hračky…
První fáze socializace štěněte začíná už u chovatele. Na tomto základu budete stavět po celý zbytek života vašeho psa!
Máme doma houbičku
Stejně jako houbička, nasává i vaše štěně informace ze svého okolí. Dobré i špatné. V době, kdy si obvykle štěňátko dovezeme domů (8. – 11. týden), prochází tzv. obdobím strachu. Štěňátko by si mělo v této době pozitivně zafixovat svůj nový domov a jeho obyvatele. V této fázi se vás bude držet jako klíště, a vy máte tak skvělou možnost začít budovat pevný vztah se svým psem. Socializace by měla být velmi pozvolná a nenásilná s tím, že psímu miminku budete oporou a příkladem. Následuje období zvýšené odvahy. Z opatrného a rozvážného pozorovatele, který se vám stále motá kolem nohou se (zhruba od třetího do šestého měsíce) stává neohrožený superhrdina prakticky bez pudu sebezáchovy. Jestli jste před pár týdny laskavě přesvědčovali štěňátko, že podezřelý trs pampelišek ho nesežere i s obojkem, teď ho budete pravděpodobně lovit z odpadní roury, kašny nebo mordy sousedova ovčáka. To je ten správný čas vyrazit do světa širého a brát prcka na nádraží pozorovat vlaky nebo autobusy, jít se projít na náměstí plné lidí, navštívit zvířecí obchůdek nebo farmu se zvířátky, a začít s výcvikem. Je to také ideální čas seznámit mládě psí s mláďaty lidskými – pokud s vámi nesdílí společnou domácnost. Štěně se cítí natolik „nesmrtelné”, že opravdu hrozí zvýšené riziko úrazů – zvýšená opatrnost ze strany majitele je tak na místě.
V různém věku se štěně projevuje vůči svému okolí rozdílně. Znalost těchto období vám socializaci značně ulehčí.
Historie se opakuje
Výše zmíněná období strachu a zvýšené odvahy se v životě psíka opakují několikrát. Ta první si „odbyl” už u chovatele. Od osmého týdne do šestého měsíce formují jeho náhled na svět. Po přezubení opět nastává další strachové období, které trvá zhruba do osmého měsíce. Zde je na místě opět zvolnit a psu být především oporou, pomáhat mu řešit situace, na které sám nestačí. Ve výcviku také spíše zmírníme tempo. Následuje opět období superhrdinů, kdy se můžeme ve výcviku více realizovat a pes bude ochotný a připravený nadšeně spolupracovat.
Socializační vycházky a proč na ně (ne)chodit
V posledních letech se s různými psími školkami, hřišti a socializačními skupinami doslova roztrhl pytel. Ze všech stran se dozvídáte, že vaše štěňátko bude chřadnout nedostatkem společnosti, a trpět bez alespoň dvaceti vrstevníků, se kterými bude vesele skotačit pod dohledem „odborníků”. Pravdou je, že méně je, v tomto případě, opravdu více. Kvalita takových socializačních programů je značně různorodá. Některé kurzy nebo vycházky vedou opravdu zkušení kynologové. Pod taktovkou takového člověka se vaše štěně naučí jak si hrát s jinými psy, a zejména jak s nimi správně a bezpečně komunikovat. Vy se naopak naučíte, kdy je vhodné do hraní nebo komunikace zasáhnout a kdy „o nic nejde“. Protipólem jsou skupiny, ve kterých panuje v podstatě anarchie a váš pes může posbírat nejen špatné zkušenosti a vzorce chování, ale i šrámy na těle. Vzhledem k přirozené povaze a historii amerického stafordšírského teriéra jsou takové nevhodné skupinky při socializaci kontraproduktivní, a následné „škody” ve vnímání ostatních psů se jen velmi těžko napravují.
Ne každý pořadatel socializačních vycházek nebo provozovatel psí školky či kurzu pro štěňata je skutečným odborníkem. Dejte na četné kladné reference a zkušenosti s plemenem!
Jak najít kamaráda?
Pokud hledáte parťáka na hraní, tady platí oblíbené rčení – svůj k svému. Stafordí děti mají celkem specifický (drsný) způsob hry. Pokud nemáte na skladě přátele se stejně starým staforďátkem, nevadí. Kamarádit můžete samozřejmě i s jiným plemenem. Zkuste však vždy volit pejsky podobného věku, velikosti a temperamentu. Stejně stará čivava nebo mastif nejspíš nebudou těmi pravými parťáky. Za kámoše poslouží i vhodní dospěláci. Od těch se váš prcek může mnohé naučit. V tomto případě, prosím, vybírejte opravdu dobře. Pouhé ujištění „on je hodnej, on nic nedělá“ opravdu není dostačující. Pokud máte ve svém okolí nebo v rodině správně socializovaného dospělého psa, který je ochotný si se štěnětem hrát a umí komunikovat, máte vyhráno. V opačném případě máte možnost navštívit nějakou socializační skupinu pod vedením odborníka. Sami trenéři obvykle na takové vycházky nebo skupinový výcvik berou svá „prověřená” zvířata.
Kamarád k dětským hrám by měl být podobného temperamentu, stáří a velikosti. Má-li se štěně přiučit dobrým mravům, volte dobře socializovaného a komunikativního dospělého psa, kterého znáte.
Směle do toho a půl je hotovo
Ačkoliv se to nezdá, není to žádná raketová věda. Stejně jako u výchovy a výcviku, i u socializace platí – postupujte od jednoduchého ke složitému. Pokud je psík v nějaké situaci nejistý, vraťte se o krok nebo dva zpět tak, aby se cítil příjemně a sebejistě. Podporujte jej nejen pamlskem či hrou, ale i hlasem, postojem těla, a svým sebevědomým vystupováním. Nadměrným uklidňováním nebo konejšením v nepříjemné situaci můžete jeho strach z neznáma ještě prohloubit. Správnou socializací nejen pejska připravíte na rozličné situace, ale posilujete i důvěru ve vás jako psovoda.
Začalo léto a to je právě poznávání více než příznivě nakloněno. Dny jsou dlouhé a počasí většinou příjemné. Díky množství lidí a psů, které potkáváme, a různých akcí, které můžeme navštívit se svými parťáky, jsou prázdniny přímo stvořené k socializaci. Sbalte si batohy, vodu a pamlsky, a hurá za dobrodružstvím!
Kateřina Smětáková
Foto: autorka, Pixabay
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Poradna pro začátečníky – Moje štěně se venčí jen na zahradě!
Tentokrát budeme v naší poradně řešit „problém“ týkající se venčení relativně ...
Pro začátečníky ...Poradna pro začátečníky – Štěně versus druhý pes v rodině
Také jste se dostali do situace, že jste si domů přivezli štěňátko a ono vyvádí věci, na ...
Pro začátečníky ...
Podobné článkyČlánek zařazený v seriálu: Americký stafordšírský teriér - od štěněte ke psu (10 článků)
▲ - Vybavení