Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Americký stafordšírský teriér – od štěněte ke psu, 6. díl

Nejen granulemi živ je pes. V nemalé míře jsou součástí jídelníčku i pamlsky. Stejně jako u všeho ostatního, i u nich platí – všeho s mírou. Abychom nezadělali našemu štěňátku na zažívací problémy, měli bychom i jejich vhodnosti a složení věnovat pozornost. V tomto díle se zaměříme na ty průmyslově vyráběné. Pakliže pro vás není kuchyně nepřátelským územím, najdete na eCanis v rubrice „Výživa“ množství receptů na domácí pamlsky.


Americký stafordšírský teriér – od štěněte ke psu, 6. díl
Kateřina Smětáková 3.4.2024 403x Jak na to?

V době mých kynologických začátků byly vrcholem pamlsků pro psy dětské piškoty, sušené vepřové uši, Dingo suchary a barevné žvýkací tyčinky, o nichž se tradovalo, že každá barvička má jinou „příchuť”. Stejně jako v ostatním sortimentu pro psy i zde doba pokročila, a dnes pulty a regály v obchodech psími pamlsky přímo přetékají. Na kamenných prodejnách i webech najdete mňamky určené k výcviku, ukrácení dlouhé chvíle nebo třeba na čištění zubů. Které jsou vhodné a kterým se raději vyhýbat?

Co mi za to dáš?

Americký stafordšírský teriér – od štěněte ke psu, 6. díl

Amstaffí mláďata jsou obecně docela „popelnice” – sežerou, na co přijdou. To nám jako majitelům nahrává do karet. Přece jenom, s dobrotou v kapse se se štěňátkem pracuje mnohem lépe. Můžete samozřejmě použít i granule, kterými běžně krmíte. Budete mít sice dokonalý přehled o krmné dávce, nicméně s „něčím lepším” u svého štěňátka vzbudíte větší zájem. Základem je tedy dobrý výcvikový pamlsek. Co by nás u něj mělo zajímat?

Chuť a vůně

Je podstatou pamlsku. Pes by měl mít z jeho přijímání radost a měl by ho jíst s chutí. Že je to logické? No, divili byste se, jak často majitel pejskovi dobrotku přímo nutí a pes ji stejně nakonec plive. V takovém případě i odměna může být trestem.

Struktura

Ano, i ta je u pamlsku důležitá. Neměl by být suchý, aby se jím pes nedusil, ani příliš měkký nebo lepkavý.

Velikost a množství

Americký stafordšírský teriér – od štěněte ke psu, 6. díl

Nechceme psa zasytit, ale odměnit. U úplně malých štěňátek, kde odměňujeme „každý prd”, by se mohlo lehce stát, že to s odměnami přeženeme. Velikost by měla odpovídat psí tlamičce. My máme staffordy, takže velikost zhruba jako nehet na malíčku. Samozřejmě za předpokladu, že nemáte tlapu jako grizzly nebo patnácticentimetrové umělé nehty.

Složení

V ideálním případě by měl pamlsek být kvalitní stejně jako krmivo. U úplně malých štěňátek se kontroverzním surovinám raději vyhněte. Já se bez mučení přiznávám, že svým psům jsem v rámci výcvikových pamlsků dopřála občas i takový tak trochu „fast food” – je to sice dobré, ale ne moc zdravé.

Ideální výcvikový pamlsek pejska povzbudí, ale nezasytí!

TIP

Skvělými pamlsky pro výcvik jsou sušená poloměkká masíčka pro kočky.

Pro dlouhou chvíli…

Americký stafordšírský teriér – od štěněte ke psu, 6. díl

Dobroty pro psy, které vydrží delší dobu, oceníme zejména tehdy, když potřebujeme naše štěně zabavit na delší čas, nebo v období přezubování. Také tyto houževnaté pamlsky přináší různé klady i zápory. Než štěňátko vymění kompletně mléčný chrup za trvalý, má v tomto směru docela spotřebu. Výběr je opět velmi pestrý. Pokusím se tedy tenhle „žvýkací program” nějak jednodušeji roztřídit.

Sušená masa, vnitřnosti a kůže

Čím starší štěně, tím větší a tvrdší žvýkačku volíme. Dvouměsíčnímu prckovi uděláte radost králičím ouškem nebo sušenými plícemi. Později volte spíše odolnější žvýkadla. Pokud štěně přezubuje, je jeho potřeba okusovat opravdu intenzivní. Z této sorty jsou zábavou na delší dobu hovězí uši, mulce, býkovec, gurgle nebo lopatky.

Kosti

Zábavou na dlouhý čas bývají syrové morkové nebo velké kloubové (ideálně hovězí) kosti. V prodeji jsou i kosti sušené nebo zauzené. Vzhledem k tomu, že kost by se neměla podávat tepelně upravená, nejsou tyto typy právě vhodné. Kdo krmí syrovou stravou ví, že ke kosti patří kus flákoty. Není tedy příliš vhodné nechat štěně sežrat kost samotnou. Zde bych ráda zmínila i oblíbené vepřové nožičky. Ty jsou  (i syrové) zcela nevhodné. Obsahují hranaté drobné záprstní kůstky, které mohou být příčinou opravdu ošklivé zácpy.

Kosti poskytnou skvělou zábavu. Raději je však podávejte vždy syrové a pod dozorem!

TIP

Oblíbené vepřové packy uvařte a z obraného masa a kůží udělejte sulc, který můžete podávat jako zdravou svačinu.

Parůžky

Americký stafordšírský teriér – od štěněte ke psu, 6. díl

V posledních letech opět horká novinka. Parůžky okupují stánky na výstavách, kamenné prodejny i e-shopy. Ač se jeví jako ideální hračka pro dlouhou chvíli, nemusí tomu tak být. Také já jsem propadla mediální parůžkové masáži a tento pořídila. Konke byl nadšen do té míry, že parůžek opravdu intenzivně používal takřka denně. Bohužel ho tato zábava jednoho dne stála špičku dolního špičáku. Pokud nemáte opravdu urputného hlodače, může být pro vašeho psa po přezubení parůžek dobrou hračkou.

Buvolí kůže

Jsou zde, co svět světem stojí. Žvýkací tyčinky, uzly, kolečka nebo kosti z rádoby buvolí kůže. Kdysi velmi oblíbené, dnes jejich sláva poněkud uvadá. Zejména od doby, kdy byla na internetu zveřejněna jejich výroba. Jednou za „uherský rok” asi neuškodí, nicméně řadila bych je do takového toho pamlskového fast foodu. Hlavně je potřeba si uvědomit, že s buvolem opravdu nemají nic společného, jedná se spíš o odpad z kožedělného průmyslu. Psa sice na chvilku zabaví, ale zvažte si sami, zda chcete něco takového vůbec dávat.

 

 

Plnící hračky a co vše se do nich dá schovat

Americký stafordšírský teriér – od štěněte ke psu, 6. díl

K zábavě i zaměstnání chytré stafordí hlavy se skvěle hodí i plnící hračky. Asi nejznámější a nejoblíbenější je klasický Kong. Vypadá jako dutý sněhulák a typ Extreme vydrží i dospělému amstafovi. Můžete do něj náplň koupit, ať už ve formě sušenek nebo pasty či pěny s různými příchutěmi. S Kongem se dá však kouzlit i s použitím surovin, které najdete doma. Můžete jej naplnit syrovým mletým masem, paštikou nebo třeba měkkým tvarohovým sýrem. Fantazii se meze nekladou a v případě toho největšího druhu můžete hafanovi udělat takové plněné tiramisu s různými vrstvami. Podobně můžete naplnit i kus morkové kosti.

TIP

Naplňte vnitřek Kongu jemně nasekaným vařeným masem, upěchujte a nakonec vmáčkněte vrstvu strouhaného sýra. Celý Kong nechte na pár vteřin zapéct v mikrovlnce. Po vychladnutí servírujte.

Máte nějaké zajímavé tipy na pamlsky pro stafordy? Vzhledem k jejich čelistem se ty trvanlivější hledají opravdu těžko. Podělte se s námi v diskuzi! Věřím, že nejen já a Konke s Moire, vám budeme za vaše nápady vděční.

 

Kateřina Smětáková

Foto: autorka, Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->