Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Americké kokršpaněly nelze nemilovat!

Pokud byste se chtěli dozvědět další užitečné informace o amerických kokršpanělech a třeba o tom, jak to mají s loveckým pudem nebo jestli je nutné je v zimě oblékat a mnoho dalšího, pak si nenechte ujít další moc pěkné povídání! Tentokrát to bude se slečnou, která s nimi vyrostla!


Americké kokršpaněly nelze nemilovat!

Usměvavá Sára Valachyová pochází z pejskařské rodiny a nikdy doma jako malá nemusela usilovně „žebrat“ o čtyřnohého přítele jako spousta jiných dětí. Američtí kokršpanělé ji provázejí takříkajíc již od kolébky a nás moc zajímalo, jak se s nimi z jejího pohledu žije takový ten běžný hezký život po boku psa nejen atraktivního vzhledu, ale i velmi příjemné povahy.

Sáro, povězte nám, jak se američtí kokršpanělé dostali do vaší rodiny a jak to s nimi máte vy sama?

Moje maminka chová američany již velmi dlouho, takže do naší rodiny patřili vždycky. Já sama si již nepamatuji období, kdy jsme kokry neměli. V podstatě jsem s nimi sama vyrůstala. Sama si ani neumím život bez tohoto úžasného plemene představit.

Vám osobně dělá už osm let milou společnost jeden kokří kluk. Mohla byste nás s ním blíže seznámit?

Americké kokršpaněly nelze nemilovat!

Ano, přesně tak, v červnu spolu oslavíme již jeho deváté narozeniny. Jmenuje se Dubínek. Je to suprový parťák a také velmi oddané stvoření svým páníčkům. Na jeho vyšší věk se občas stále chová jako hravé štěně, ale to má stejně tak většina ostatních kokříků. Neustále musí mít v tlamičce naraženou nějakou hračku, a je všude tam, kam se hnu já. Je velmi chytrý a učenlivý a já doufám, že mi bude dělat tu největší radost ještě velmi dlouho.

Čemu všemu se společně věnujete a co vás nejvíc baví?

Americké kokršpaněly nelze nemilovat!

Dříve jsme se spolu věnovali výstavám, ale postupem času jsme přešli spíš na volnočasové aktivity. Nejraději spolu trávíme čas v lese při dlouhých procházkách, rádi spolu jezdíme na dlouhé túry do hor, či jezdíme plavat do našeho Máchova jezera. Musím říct, že Dubik vodu úplně zbožňuje (teda z častého koupání moc velkou radost nemá), a rád aportuje i ve vodě a stejně tak se rád honí za balónky v lese, či na louce.

Američánci jsou velmi inteligentní a milí!

Změnila byste na plemeni něco, kdyby to šlo, nebo je z vašeho pohledu vše tak, jak má být?

Z mého pohledu se zdá být všechno tak, jak má být. Ovšem zde hraje velikou roli hlavně výchova. Samotné plemeno je velmi inteligentní a milé a kokříci jsou opravdu úžasní parťáci, ať se s nimi rozhodnete dělat cokoliv.

Často diskutovaným tématem mezi pejskaři všeobecně je lovecký pud. Lze tedy kokříka na procházce pustit v pohodě na volno s vědomím, že na zavolání kdykoliv přijde, anebo se majitel musí spíš modlit, aby se tak stalo? Či ho mít pro jistotu jen na vodítku?

Americké kokršpaněly nelze nemilovat!

To je opravdu těžší otázka, máme kokry, kteří mají lovecký pud trochu víc vyvinutý než ostatní ve smečce a proto u těchto jedinců spíš volíme variantu mít ho na vodítku. Je to mnohem lepší než se pak modlit, zda na zavolání bude spíš reagovat nebo se z procházky stane kvalitní honěná za psem. Dubika mám ve většině případů vždy na volno, ten funguje jako švýcarské hodinky, ale stejně tak se občas vyskytne situace, že opravdu musím být důsledná a zvýšit hlas, protože se začuchá a pálí za stopou s klapkami na uších, ale takových případů moc není. Tím, že jsou hodně fixovaní na svého pána, si většinou velmi rychle uvědomí, že teplo domova, páníček a plná miska je pro ně přednější než lovná kořist.

Když už jsme u toho venčení, napadá mne, zda je nutné americké kokršpaněly také oblékat a případně kdy?

Kokra bych oblékala do speciálních oblečků, pokud ho máme ve výstavní kondici a prší, či je bahno, zkrátíme tím tak jeho působení ve vaně a následně ušetříme i naše záda. Sama svého Dubika oblékám jen v zimě, pokud je opravdu zima a to vždy pár dní po koupání, aby mi nenastydl, ale v jiných případech dle mého mínění toto není nutné.

S kokrem není těžké pracovat a učit ho různým povelům, pokud máte vždy po ruce plnou hrst pamlsků, je opravdu učenlivý, přesto je potřeba dbát na důslednost!

Americké kokršpaněly nelze nemilovat!

Co se týče výchovy, s kokrem není těžké pracovat a učit ho různým povelům, pokud máte vždy po ruce plnou hrst pamlsků, je opravdu učenlivý, přesto je potřeba dbát na důslednost. Bývají často velmi poťouchlí a někdy mají sklony si s páníčkem trochu zahrávat a zkoušet, kam až mohou zajít. Ale pokud budeme důslední, pes to velmi rychle pochopí. To se týče čistě povahy, co se týče srsti, tam už bych byla opatrnější, přece jenom úprava američana je náročná a tu opravdu nezvládne hned tak každý začátečník.

Hodí se například i do rodiny s dětmi a mohl by být třeba časem i vhodným parťákem pro mladého páníčka na různé kynologické aktivity nebo na výstavy?

Osobně si myslím, že určitě. Kokři si zamilují každého člena rodiny a berou ho vždy jako člena smečky. Tím že klubové a speciální výstavy mají i kategorie pro děti, mohou si v podstatě mladí páníčci vyzkoušet i vystavování a najít v tom sami zalíbení pro své další aktivity se svým kokříkem.

Američánci na první pohled zaujmou svou překrásnou srstí. S péčí o ni a výsledným efektem souvisí nejen kvalitní kosmetika, ale jistě i vhodná výživa. Upřednostňujete některý ze způsobů krmení nebo raději kombinujete různé možnosti?

Americké kokršpaněly nelze nemilovat!

Já jsem osobně sama za sebe zastáncem toho, že pokud má jakýkoliv pes kvalitní, komplexní granule, není potřeba nic dalšího doplňovat. Ale to je čistě můj subjektivní názor. Sama dávám za odměnu pamlsky, ale konzervám a dalším věcem se spíš radši vyhýbám. Ale záleží též na zdravotním stavu psa. Osobně bych určitě volila vždy Grain-Free krmiva. S barfovacím trendem upřímně zkušenosti nemám.

S ohledem na exteriér se pojí i volba ošetření proti vnějším parazitům. Co se vám osvědčilo nejlépe?

Já nejraději používám obojek Foresto, tím, že nezapáchá a je vhodný do vody, je pro mne a Dubika ideální volbou. Též mám i výbornou zkušenost s tabletami Bravecto. Nejméně bych volila pipety, jelikož jsou vázané hlavně na kůži a jelikož se kokřík musí častěji koupat, jejich účinek tím může být snižován.

Našlo by se něco, co byste si se svým psem chtěla ještě vyzkoušet, či co by vás lákalo s ním zažít?

Americké kokršpaněly nelze nemilovat!

Jelikož už je Dubik přece jenom starší, volíme spolu spíš už takový relaxační program. Do žádných novinek už se spolu nepouštíme a spíš si užíváme společnost jeden druhého, jelikož jeho společnost je opravdu k nezaplacení a nenahraditelná. Rád dělá cokoliv, co se rozhodnu dělat, ťape se mnou na delších procházkách, či se mnou aktivně běhá v lese, ale zároveň je spokojený i zachumlaný v peřinách. Musím říct, že to pro mne taková spřízněná duše, je to opravdu dokonalý parťák, i když samozřejmě, jako každý pes má své vrtochy.

Prozradila byste nám na závěr své plány do budoucna, a jestli třeba nebudou mít něco společného s osvědčeným rčením „ve dvou se to lépe táhne“?

Ráda bych si pořídila dalšího parťáka a mám to i v plánu a těším se na nové společné zážitky. Zároveň bych ráda vzkázala i lidem, co stále váhají při pořízení kokra, jděte do toho, ten pes vám vrátí vše s maximální oddaností a bude vám opravdu milým a skvělým parťákem po celý svůj život. Je nemyslitelné je nemilovat.

Děkuji vám za rozhovor.

Michaela Weidnerová

Foto: archiv Sáry Valachyové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->