Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Agility – co to vlastně je? 1. díl

Agility už dnes rozhodně nepatří mezi neznámé sporty, nicméně se pořád ještě najde mnoho nových zájemců a začátečníků, kteří by si to rádi vyzkoušeli, ale vůbec nemají představu, o čem to vlastně je. Patříte mezi ně? Pak právě pro vás je určen náš nový seriál!


Agility – co to vlastně je? 1. díl
Dana Řeháková 24.12.2017 6184x Agility

Asi každý měl někdy tu čest vidět koňské parkúrové skákání a agility je v zásadě něco podobného, jen je vše uzpůsobené pro psy. Pejskové zde pod vedením svých lidských parťáků (psovodů) překonávají určité překážky v předepsaném pořadí, v co nejrychlejším čase a pokud možno bez chyb, přičemž na ně po celou dobu dohlíží rozhodčí, který stojí uprostřed tohoto parkúru.

Bez rozhodčího to nejde

agi Rozhodčí je člověk, který danou trať vymyslí a zároveň postaví. Každá tato trať se vždy běží jen jednou a psovodi nemají možnost si to celé předem vyzkoušet. Posuzovatel postaví překážky, očísluje je a psovodi mají poté několik minut na to, aby si celý parkúr předem prošli, promysleli taktiku a vyzkoušeli, avšak to vše bez svého pejska. Na cvičišti tuto úlohu pochopitelně plní trenér.

Jak vypadá parkúr?

Agility parkúr obsahuje několik různých překážek… Jednak jsou to překážky skokové, které musí pejsek přeskočit; dále tunely, skrz které je nutné proběhnout a také slalom, kterým je potřeba se předepsaným způsobem proplést. Takovou specialitou jsou tzv. zónové překážky (kladina, áčko a houpačka). Tyto elementy mají na konci vždy barevně vyznačený prostor (část), kterého se musí pejsek alespoň jednou tlapkou dotknout.

Kategorií je několik

Tréninky i závody probíhají v několika velikostních a také výkonnostních kategoriích. Kategorie small je určená pro psy do maximálně 35 cm v kohoutku, medium se otevírá pro pejsky do 43 cm v kohoutku a v large běhají všichni psi nad 43 cm kohoutkové výšky. Výkonnostní kategorie se dělí na A1 pro začínající týmy, A2 pro mírně pokročilé a A3 potom pro pokročilé.

Sport pro každéhoagi 

Agility může určitě zkusit naprosto kdokoliv, jak psovod, tak i jeho čtyřnohý kamarád. Samozřejmě jako u každého sportu platí, že jsou lidé, ale i psi, kteří k tomu mají predispozice lepší nebo naopak horší. Každopádně tento sport vůbec nikoho nediskriminuje, ani neomezuje.

Pravidla být musí

agi Na závodech je potom potřeba řídit se určitými pravidly. A těch je v agility několik. Udělují se trestné body za chyby, a těmi mohou být zejména skočené zóny nebo shozené laťky apod. Toto rozhodčí označuje zvednutou rukou s nataženou dlaní. Dále se penalizuje tzv. odmítnutí, kdy pes nepřekoná překážku napoprvé (vyhne se jí apod.) nebo např. špatně naběhne do slalomu aj. Odmítnutí rozhodčí signalizuje zvednutou rukou s dlaní v pěst. Posuzovatel může tým také zcela diskvalifikovat, a to za útěk mimo vymezený prostor, vyvenčení se na parkúru, překonání překážky v jiném pořadí nebo za tři a více odmítnutí. Diskvalifikace se demonstruje zkříženýma rukama rozhodčího.

Co je dobré vědět?

Budete-li se chtít se svým pejskem vypravit na cvičák a agility si vyzkoušet, je dobré, aby uměl alespoň základní povely, a to zejména sedni, zůstaň a přivolání. Důležité také je, aby se dal nějakým způsobem motivovat, ať už na pamlsky nebo hračky. Poté, co tyto věci pejsek ovládá, už nic nebrání tomu vyrazit s ním někam, kde se agility trénuje a užít si společnou zábavu.

Foto: archiv Denisy Sommerové

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->