Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Aby Vánoce nebyly spíš noční můrou…

Na Vánoce se jistě těší každý z nás… Buďte však raději ve střehu! V nestřeženém okamžiku totiž může nejen vaše malé dítě, ale i váš pes nebo kočka zbaštit něco pro něj naprosto nevhodného nebo přímo život ohrožujícího. Na co všechno je potřeba dávat pozor, nám už prozradí MVDr. Dagmar Minaříková.


Aby Vánoce nebyly spíš noční můrou…
MVDr. Dagmar Minaříková 22.12.2018 1014x VeterinaZima, Vánoce a Silvestr 2019

Vánoční svátky by stejně jako jiné sváteční dny měly být klidné. Nicméně tomu tak pokaždé nebývá. My lidé se stresujeme, honíme, řešíme dárky, výzdobu, jídlo… Místo toho abychom si raději odpočinuli, relaxovali a užívali si klidu a pohody. A náš stres působí i na naše domácí mazlíčky. Ti pak cítí naši nervozitu a nechápou, co se to vlastně děje. Ovšem to není to to jediné, co je o svátcích ohrožuje, nebo co jim může dokonce ublížit….

Ozdoby se nežerou!

Mnohem častěji se v těchto dnech setkáváme s dietními chybami, s trávicími obtížemi nebo s cizími tělesy v zažívacím taktu. Pro kočky jsou například neodolatelné barevné lesklé třásně, které věšíme na stromečky, ozdoby, které nejsou jen plastové, ale hodně často i skleněné apod. A právě střepy či delší provázky mohou zvíře přímo ohrozit na životě. Část provázku nebo třásně se může zaseknout kdekoli v trávicím traktu a střeva se na něj postupně navlečou, mohou se i prořezat a střep je schopný perforovat trávicí trubici a poškodit ostatní orgány v dutině břišní či hrudní…

Dietní chyby – to je kapitola sama pro sebe…         

A ať jsou chtěné, či nechtěné… Všude je tolik nových vůní, chutí… a psi jsou od přírody zvídaví. Mají potřebu šmejdit, zkoumat a také ochutnávat… A co si budeme povídat, někteří „kradou“ jen ze sportu!  A nesmíme zapomínat na ten náš všudypřítomný stres.  Nesoustředíme se, řešíme více věcí najednou, přemýšlíme u toho, na co ještě nezapomenout a tím pádem nedáváme na zvířata stoprocentně pozor. A ona tak mají lepší příležitost dostat se k „zapomenutým“ věcem, jako jsou pro ně nevhodné jídlo nebo třeba i léky.

Každý svého štěstí strůjcem! Ale proč to musí odnášet naši mazlíčci? Chceme jim dopřát trochu sváteční pohody, trošku „něco navíc“… a pak sháníme veterinární pohotovost, v lepším případě jen kvůli akutním zažívacím obtížím…

Co do misky rozhodně nepatří?

Pozor bychom si měli dát každopádně na následující potraviny:

Těsto: Vhodné není kynuté a ani těsto na cukroví. Obsahuje vyšší množství mouky, tuků, cukru či umělých sladidel (ta jsou např. pro psy daleko více toxická než obyčejný cukr). Kynuté těsto pak může v důsledku kvasných procesů způsobit až kóma.

Ryby:  Smažené ryby jsou velmi mastné a jejich kosti po jakékoliv tepelné úpravě představují nebezpečí mechanického poškození trávicího traktu.

Dochucovadla, majonéza, pečivo: Způsobují zažívací potíže, podráždění slinivky a žlučníku.

Čokoláda, bonbony: Obsahují alkaloidy theobromin a kofein, což je pro zvířata ve vyšších dávkách, respektive ve vyšších koncentracích toxické, prokázána ke kardiotoxicita a neurotoxicita.

Smrtelná dávka kofeinu je 150 mg/kg hmotnosti zvířete, tedy pro psa o hmotnosti deset kilogramů je ohrožující už 200g hořké čokolády (myšleno opravdu té vysoce procentní čokolády).

Léky: Většina pro lidi určených léků je pro psy minimálně nevhodná, pro kočky až i toxická, některé léky mohou i v nízkých dávkách způsobit velké poškození zvířecího organismu. K pozření dochází většinou v důsledku nepozornosti majitele.

Mnoho léků je ve formě potahovaných tablet / dražé, mají tedy sladký povrch a pro zvířata jsou tak velmi atraktivní.

Antikoncepce a hormony zapříčiňují pak útlum kostní dřeně a u samců následně neplodnost.

Nesteroidní antirevmatika dráždí trávicí trakt a dále může docházet ke krvácení do trávicího traktu, vředovým chorobám, poškození jater, ledvin a srdečního svalu.

Antidepresiva, psychofarmaka mají vliv na nervový systém, útlum dechu a srdeční akce.

Jak poznáme, že se něco děje?

Příznaky otrav všeobecně jsou velice nespecifické a různorodé a jsou závislé především na druhu přijaté látky. Zpozornět bychom měli zejména, pokud se u zvířete projevuje neklid, slinění, zrychlení nebo zpomalení srdeční akce, dechu, malátnost až apatie, průjem, zvracení, třes, záchvaty křečí, záškuby končetin, poruchy koordinace pohybů, rovnováhy, rozšíření či naopak zúžení zornic, tiky…

První pomoc

Primární by měla být snaha odstranit cizorodou látku z organismu, výplach tlamy vlažnou vodou, vynutit zvracení (např. 3% peroxidem vodíku, v dávce 1 – 2 ml na 1 kg živé hmotnosti zvířete), ideálně do 1 – 2 hodin od pozření. Vyvolávat zvracení by se ale nemělo u předmětů ostrých (např. střepy, kosti) či leptavých (kyseliny, zásady).

Pro odstranění zbytků škodlivin se doporučuje následně podat živočišné uhlí (vyvázání zbytků toxické látky a snížení vstřebávání do krevního řečiště). Dávka uhlí je 0,5 – 2 g na 1 kg živé hmotnosti.

A samozřejmě ihned poté vyhledejte co nejrychleji odbornou pomoc.

Já i celý můj tým z veterinární kliniky v Jinočanech vám však přeji, abyste nic podobného řešit nemuseli a užili si společně krásné Vánoce a pohodový vstup do roku 2019!

Aby Vánoce nebyly spíš noční můrou…

Foto: archiv MVDr. Dagmar Minaříkové, Michaela Weidnerová, Iveta Panýrková

http://veterina-jinocany.cz/

Kam dál ...