Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Abeceda zdravých potravin – Doplňky stravy – 6. díl

Věděli jste, že svému čtyřnohému kamarádovi můžete do mističky přidat i třeba kozí nebo ovčí jogurt? A víte, proč jsou prospěšné i třeba pivovarské kvasnice, či mořské řasy? Nejen to se dozvíte v dalším pokračování našeho malého seriálu o zdravých potravinách.


Abeceda zdravých potravin – Doplňky stravy – 6. díl
Lucie Koukalová 10.6.2024 1956x Zdravá výživa

Nedílnou součástí přirozené a zdravé stravy jsou samozřejmě i vhodné doplňky, kterými můžeme krmení nejen ozvláštnit, ale i dodat našim milým pesanům vše potřebné a důležité pro správnou a optimální kondici a spokojený život. A s některými z nich bychom vás rádi nyní seznámili…

Abeceda zdravých potravin – Doplňky stravy – 6. díl

Vaječné skořápky – Mleté skořápky jsou výborným zdrojem vápníku, kterého pes při domácím krmení nedostává tolik, vápník je výborný na silné kosti a zuby, skořápky můžou zabránit osteoporóze a artritidě. Dávka skořápek by neměla přesáhnout 1 gram denně. Postačí ¼ čajové lžičky drcených skořápek. Vaječné skořápky řádně vymyjeme a vysušíme. Poté je třeba v hmoždíři či v robotu nadrtíme (pokud to půjde úplně na prášek, je to vždy lepší, pes to tak lépe stráví). Při podávání skořápek je dobré je zakápnout citronovou šťávou, lépe se z nich uvolní vápník. Do stravy se ke skořápkám může přidat i 5 ml lososového oleje, psovi to víc chutná. 

Abeceda zdravých potravin – Doplňky stravy – 6. díl

Kozí nebo ovčí jogurt – pro posílení imunity a správnou funkci střev je důležité, hlavně po antibiotikách, dodat tělu probiotika… K tomu poslouží bílý jogurt s živými kulturami. Ale jelikož pes špatně tráví laktózu z kravského mléka, doporučuje se dávat spíše jogurt kozí nebo ovčí. Dřív mi kluci jogurt moc nejedli, pořád jsem si lámala hlavu nad tím, jestli je na ně moc kyselý nebo proč ho nechtějí. Přislazovala jsem jim ho občas medem, to už vůbec nechtěli. Až mi moje dobrá známá a hlavně milovnice psů (mimo jiné i lékařka se zkušenostmi s čínskou medicínou) poradila, abych klukům začala dávat právě kozí nebo ovčí jogurt. Pro psy je to voňavé a lákavé a navíc zdravější než klasický jogurt z kravského mléka. Zkusila jsem dát každému lžíci jogurtu (doporučená denní dávka probiotik) a ono to fakt funguje. Vrhli se na to jako vosy. 

Abeceda zdravých potravin – Doplňky stravy – 6. díl

Pivovarské kvasnice jsou velmi dobrým zdrojem bílkovin. Obsahují životně důležité aminokyseliny, které organismus zvířat sám neumí vyrobit, proto se mu musí dodávat stravou či doplňky stravy. 

Kvasnice obsahují velké množství vitamínů skupiny B zejména thyaminu ( B1), riboflavinu ( B2), pyridoxinu ( B6) a kyseliny pantothenové ( B3), ale také fosfor, draslík, železo, měď a zinek. Sušené pivovarské kvasnice jsou vhodné jako přídavek do základního krmiva pro všechny druhy a kategorie psů – odstavená štěňata, psy po nemoci, staré psy, nebo při zvýšené zátěži. 

Orientační dávkování a použití:

Psi do 10 kg:   2 – 3 g / den

Psi do 25 kg:   4 –  6 g / den

Psi do 40 kg:  7 – 12 g / den

Psi do 65 kg:   13 – 20 g / den

Psi nad 65 kg:  21 – 26 g / den

Pokud pes pivovarské kvasnice sežere bez problémů, je možné jejich denní dávku zvýšit o 50 – 100 % – např. u psů ve velmi vysoké zátěži, v zimě, pro zlepšení zdravotní kondice, zvýšení hmotnosti. S dávkováním je lépe začít postupně, dát napoprvé menší dávku a další den přidat, aby si zvykl. 

Abeceda zdravých potravin – Doplňky stravy – 6. díl

Yucca Schidigera – snižuje zápach z výkalů a dokáže zmírnit nepříjemný pach moči. Dokáže zvýšit rychlost látkové výměny a tím zlepšuje přirozenou detoxikaci těla a zdravotní stav psa. Pomáhá předcházet artritidě a potížím zažívacího traktu. Je zdrojem vysokého množství vitamInu A, C a komplexu vitaminů B, vápníku, fosforu, sodíku, železa, manganu a mědi ve snadno vstřebatelné formě. Má schopnost vyplavovat z těla škodliviny a toxické látky. Také snižuje hladinu cholesterolu, podporuje jaterní funkce a funkci imunitního systému.

Mořské řasy – bohatý zdroj přírodních prvků včetně esenciálních aminokyselin, vitaminů A, D, E, K, vitaminů skupiny B a minerálních látek, jako jsou vápník, fosfor, jód a zinek.

Příště si probereme vitamíny rozpustné v tucích a ve vodě.

 

Lucie Koukalová

Foto: Pixabay

http://www.koukalici.cz/zdrave-mlsani-pro-psy/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->