Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

A postupujeme krůček po krůčku zase dál…

Myslíte si, že už máte dostatečně natrénováno a rádi byste své dosavadní snažení korunovali také nějakou zkouškou? Co všechno to obnáší, co si musíte předem vyřídit a jak taková akce vlastně probíhá? Tak to už nám prozradí Markéta Kuncková v dalším pokračování svého seriálu!


A postupujeme krůček po krůčku zase dál…
Markéta Kuncková 21.11.2018 18545x Dogdancing

V minulém díle jsme se osmělili na neoficiálních závodech, vyzkoušeli jsme si, co už umíme a co nám ještě dělá problémy, otrkali jsme sebe i pejska, nasáli závodní atmosféru a pilně se učili a hlavně poučili z prvních zkušeností. Někomu právem stouplo sebevědomí, jiný zase odhalil týmové slabiny, každopádně to všem prospělo a na cenných zkušenostech je možné zase dál stavět. A ať už jste uspěli, či se trpělivě vracíte k učení, stejně nadejde doba, kdy se začnete zase posunovat dál. Dalším takovým krokem bývají postupové zkoušky.

Zkoušky versus závody

dogdancing

Jako první si vysvětlíme, jak u nás celý systém zkoušek funguje. Postupové zkoušky se skládají ve čtyřech divizích. To je asi největší rozdíl mezi závody a zkouškami. Zatímco se závodí pouze ve dvou divizích – Heelwork to Music a Freestyle, u postupových zkoušek máme kromě Heelworku – HtM a Freestylu – F ještě divizi Musical Dressage – MD, která je zaměřená na dressageový klus a divizi Dances with Dogs – DwD, která je ryze tanečně zaměřena. V každé divizi se skládají tři stupně zkoušek, které se liší jak obtížností cviků, tak i časovým rozsahem.

K čemu slouží „výkonnostní knížka“?

Než se přihlásíme na své první zkoušky, je nutné si obstarat tzv. „výkonnostní knížku“, bez ní není možné se zkoušek, ani oficiálních závodů zúčastnit. Tento „výkoňák“ získáte podáním žádosti o vystavení této knížky u Dog Dancing Clubu Czech Republic – DDCCR. Výkonnostní knížka je vždy vystavována na celý tým, takže stejný pes s jiným psovodem musí mít svou novou výkonnostní knížku. Podrobné informace naleznete na stránkách klubu. Na první zkoušky nebo závody je však třeba s sebou kromě výkonnostní knížky přinést ještě průkaz původu psa, popř. u kříženců bez PP zápis v registru psů bez prokázaného původu, kde bude do výkonnostní knížky dle těchto dokumentů potvrzena totožnost psa – číslo čipu nebo tetování a pes bude čtečkou čipů zkontrolován, „tedy přečten“. V případě nejasností či znemožněné identifikace nebude pes ke zkoušce či závodu připuštěn.

∼ Na první zkoušky nebo závody je třeba s sebou kromě výkonnostní knížky přinést ještě průkaz původu psa, popř. u kříženců bez PP zápis v registru psů bez prokázaného původu! ∼

Jak to celé probíhá?

dogdancing

Stejně jako u závodů, i zde platí obdobná pravidla. Zkoušek se mohou zúčastnit u prvního stupně pejsci od deseti měsíců a u vyšších stupňů pak od dvanácti měsíců věku. Začíná se vždy od základních jedničkových zkoušek. U zkoušek vyšších stupňů není nutné mít složeny všechny dvojkové zkoušky, aby mohl tým složit trojkovou zkoušku. U zkoušek se neurčuje pořadí, ani se nenastupuje jako na závod v kostýmu, ale v „civilu“.  Pes nesmí vejít na taneční parket s obojkem, ani antiparazitním, ani v postroji či jiné výstroji, ale prostě „nahatý“. Psovod se může v jeden den s jedním psem přihlásit na zkoušky ve více divizích, avšak nesmí skládat v jeden den s jedním psem dvě zkoušky stejné divize. Pes nemůže být přihlášen v jeden den na zkoušky s více psovody.

 ∼ Pes nesmí vejít na taneční parket s obojkem, ani antiparazitním, ani v postroji či jiné výstroji, ale prostě „nahatý“! ∼

Časový limit je daný

Pro získání zkoušky všechny divize vyžadují splnění předepsaných prvků za doprovodu hudby v daném časovém limitu. Do choreografie je možné zařadit další prvky, které se během zkoušky nehodnotí, časový limit zkoušky však musí být dodržen. Při nedodržení časového limitu pro danou zkoušku je z ní tým diskvalifikován. Časový limit se počítá od chvíle, kdy začne hrát hudba. Časové limity zkoušek jsou: pro 1. stupeň 45 – 75 sekund, 2. stupeň 2 – 3 minuty, 3. stupeň 3 – 6 minut.

A zase ty body!

Každý cvik předepsaný pro danou zkoušku je hodnocen nulou až třemi body, při nesplnění cviku (0 bodů) je tým ze zkoušky diskvalifikován. V každém cviku se hodnotí projev psa. Zkouška je splněna, pokud tým dosáhl hodnocení dobře, velmi dobře nebo výborně. Při splnění zkoušky na známku dobře a velmi dobře je možné zkoušku opakovat. Nástup na zkoušku vyššího stupně je podmíněn složením zkoušky nižšího stupně na velmi dobře nebo výborně. Pro získání titulu MoD je podmínkou splnění zkoušek na známku výborně.

Cviky, triky, posunky…

dogdancingPřed nastoupením zkoušky psovod odevzdá nahrávku hudby spolu se seznamem jednotlivých cviků v takovém pořadí, v jakém jsou použity v choreografii. Názvy jednotlivých cviků musí být v souladu se zkušebním řádem. Ve zkouškách prvního stupně jsou povoleny posunky spolu s hlasovými povely. Těsné následování ruky je však penalizováno bodovou ztrátou. Ve zkouškách vyšších stupňů je použití posunkových povelů vždy penalizováno bodovou ztrátou. Stejně tak budou bodově penalizováni psi, kteří během sestavy štěkají.  Ze zkoušek je pořizován videozáznam, který je archivován minimálně po dobu jednoho roku. Rozhodčí mají právo na přezkoušení sporných cviků po skončení sestavy. Na zkouškách není dovoleno používání rekvizit. Na téže akci nesmí tým opakovaně skládat zkoušku, u které neuspěl.

Pozor na diskvalifikaci!

Důvodem k diskvalifikaci týmu je kromě již výše zmíněného nedodržení časového limitu, nesplnění cviku a vstupu psa na taneční plochu v obojku i předčasné opuštění taneční plochy, agresivita psa, hrubé chování psovoda, vyvenčení psa na taneční ploše, manipulace se psem, vynechání povinného prvku v sestavě, použití jakékoliv motivační pomůcky – pamlsky, hračky, klikr apod., nerespektování pokynů rozhodčích apod.

 

Za úspěšně splněné postupové zkoušky na známku výborně získávají týmy tyto tituly:

MdogdancingoD 1, 2, 3– Master of Dogdancing 1., 2. a 3. stupně – splnění zkoušek prvního, druhého a třetího stupně ve všech čtyřech divizích (každý MoD zvlášť)

MoD MD, HtM, F a DwD– Master of Dogdancing divize Musical Dressage, Heelwork to Music, Freestyle a Dance with Dogs (každý MoD zvlášť)

A nakonec titul nejvyšší: CoD– Champion of Dogdancing – složení všech dvanácti zkoušek dogdancingu.

V již poměrné dlouhé historii DDCCR se za ta léta podařilo titul nejvyšší CoD získat dvaceti čtyřem týmům.

Obliba DD stále roste…

V současné době je skládáno poměrně velké množství postupových zkoušek. V roce 2017 jich bylo celkem 1446. Do dnešní doby se do tancování zapojilo již sto třicet dva plemen psů. Je vidět, že dogdancing je stále na vzestupu a tomu odpovídá i zvyšování úrovně jak u zkoušek, tak i na závodech.

Foto: Markéta Kuncková, Martina Irglová

Neutekl vám předchozí díl?
Píle přináší první ovoce!
Píle přináší první ovoce!

Trénujete už nějakou dobu svou dogdancingovou sestavu, docela vám to jde a rádi byste zkusili ...

27.10.2018Dogdancing

Seznamte se s autorkou našeho seriálu o tančení se psy...
Se psy v krvi jsem se narodila!
Se psy v krvi jsem se narodila!

Zajímá vás dogdancing a přemýšlíte, že byste to třeba se svým psem také rádi zkusili? ...

22.6.2018DogdancingRozhovory o plemeni

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->