Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Do Rakouska je možné cestovat pouze s očkovanými mláďaty psů, koček a fretek

Státní veterinární správa (SVS) informuje, že Rakousko od 19. října zrušilo výjimku umožňující cestovat na její území s neočkovanými mláďaty psů, koček a fretek mladšími 12 týdnů, nebo tam taková zvířata dovážet.


Datum: 25.10.2022 | Zhlédnuto: 346x

Nově je na území jižního souseda možno přemísťovat pouze očkovaná zvířata vyjmenovaných druhů bez výjimky dané věkem, a to jak z ostatních členských států EU, tak z tzv. třetích zemí (států mimo EU). Změna se týká jak neobchodních cest, kdy zvíře doprovází svého majitele, tak obchodních přesunů.

Při neobchodní cestě se psem, kočkou nebo fretkou do jiného členského státu EU, musí v současné době být zvíře označeno mikročipem splňujícím příslušné ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení.  Uznáváno je také označení zvířete tetováním, musí však být jasně čitelné a prokazatelně provedeno dříve než 3. července 2011. Před cestou si chovatel musí u schváleného soukromého veterinárního lékaře zajistit pro své zvíře pas, který platí ve všech členských státech EU.

Pes, kočka či fretka musí mít platné očkováni proti vzteklině. Členský stát však může uplatnit výjimku a nepožadovat očkování u mláďat mladších 12 týdnů. Například Česká republika tuto výjimku umožňuje a Rakousko ji umožňovalo také. Nyní se však zařadilo mezi země se striktnějším přístupem a vyžaduje vakcinaci proti vzteklině i u mláďat bez rozdílu věku. Více o uplatňování výjimky jednotlivými státy:  https://food.ec.europa.eu/animals/movement-pets/eu-legislation/young-animals_en .

V případě, že se jedná o obchodování, při kterém zvíře mění majitele, je nutné kromě výše uvedeného zajistit v průběhu 48 hodin před cestou klinické vyšetření zvířete soukromým veterinárním lékařem a jeho způsobilost k cestě musí být zaznamenána do pasu. Zvíře musí být dále provázeno veterinárním osvědčením (tzv. TRACES) vystaveným místně příslušnou krajskou veterinární správou.

 

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS


Aktuality

Corgi Race Cup 2023 už klepe na dveře!

Dovedete si představit 101 Corgi na jednom místě? Tak to přesně nabízí víkendová nadílka zábavy a dobročinnosti na Corgi Race Cup 2023!
18.4.2023 11:31

Legendy československé kynologie...

Oblíbená rubrika, kde vám představujeme opravdové žijící i již nežijící osobnosti naší milované pejskařiny.
1.7.2022 22:01

... přejít na aktuality


-->