Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Do Rakouska je možné cestovat pouze s očkovanými mláďaty psů, koček a fretek

Státní veterinární správa (SVS) informuje, že Rakousko od 19. října zrušilo výjimku umožňující cestovat na její území s neočkovanými mláďaty psů, koček a fretek mladšími 12 týdnů, nebo tam taková zvířata dovážet.


Datum: 25.10.2022 | Zhlédnuto: 517x

Nově je na území jižního souseda možno přemísťovat pouze očkovaná zvířata vyjmenovaných druhů bez výjimky dané věkem, a to jak z ostatních členských států EU, tak z tzv. třetích zemí (států mimo EU). Změna se týká jak neobchodních cest, kdy zvíře doprovází svého majitele, tak obchodních přesunů.

Při neobchodní cestě se psem, kočkou nebo fretkou do jiného členského státu EU, musí v současné době být zvíře označeno mikročipem splňujícím příslušné ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení.  Uznáváno je také označení zvířete tetováním, musí však být jasně čitelné a prokazatelně provedeno dříve než 3. července 2011. Před cestou si chovatel musí u schváleného soukromého veterinárního lékaře zajistit pro své zvíře pas, který platí ve všech členských státech EU.

Pes, kočka či fretka musí mít platné očkováni proti vzteklině. Členský stát však může uplatnit výjimku a nepožadovat očkování u mláďat mladších 12 týdnů. Například Česká republika tuto výjimku umožňuje a Rakousko ji umožňovalo také. Nyní se však zařadilo mezi země se striktnějším přístupem a vyžaduje vakcinaci proti vzteklině i u mláďat bez rozdílu věku. Více o uplatňování výjimky jednotlivými státy:  https://food.ec.europa.eu/animals/movement-pets/eu-legislation/young-animals_en .

V případě, že se jedná o obchodování, při kterém zvíře mění majitele, je nutné kromě výše uvedeného zajistit v průběhu 48 hodin před cestou klinické vyšetření zvířete soukromým veterinárním lékařem a jeho způsobilost k cestě musí být zaznamenána do pasu. Zvíře musí být dále provázeno veterinárním osvědčením (tzv. TRACES) vystaveným místně příslušnou krajskou veterinární správou.

 

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS


Aktuality

HAFAN SRAZ 2024

akce pro všechny psy a jejich lidi
15.4.2024 23:44

Zapojte se do soutěže o zajímavý webinář!

Tři z vás na našem Facebooku i Instagramu získají ZDARMA přístup na webinář MVDr. Hany Prausové na téma „Pomozte svému psovi s alergií“!
19.3.2024 09:58

FOR PETS již klepe na dveře

Již v dubnu se otevřou brány výstaviště v Letňanech...
6.3.2024 09:35

Soutěž o 5 x 6 kg krmiva

Brit Care Hypoallergenic soutěžíme o medium Breed
6.3.2024 09:31

ŠEDIVÁČKŮV LONG 2024

Datum a čas vydání: čtvrtek 25. ledna 2024, 15.00 hod.
26.1.2024 17:49

... přejít na aktuality


-->