Veterinární poradna – Co když mého psa bodne hmyz?

Také se v teplých letních měsících obáváte bodnutí hmyzem? A víte, jak správně postupovat, pokud se to vašemu psovi stane? Fundované rady, jak co nejefektivněji v daném případě zasáhnout, nám opět dá sympatická MVDr. Lucie Veselá.

Veterinární poradna – Co když mého psa bodne hmyz?

Dotaz: Co mám dělat, když mého psa píchne čmelák, včela, vosa nebo dokonce sršeň?

vetallia Postup při poštípání hmyzem je v podstatě stejný jako u člověka. Je potřeba najít místo vpichu, odstranit žihadlo a místo vpichu intenzivně chladit po dobu 15 – 30 minut. Pokud pes dostane jen jeden štípanec do nohy nebo na tělo, obvykle tato opatření stačí. Rizikovější je, pokud je bodnutí v oblasti hlavy nebo dokonce jazyka, kde může dojít k rychlému a velkému otoku měkkých tkání a problémům s dýcháním.  Pokud tedy začne otékat hlava (nejčastěji oční víčka, pysky, jazyk) nebo pes dostal více žihadel, vyhledejte neprodleně ošetření u veterinárního lékaře.

Stejně problematické je, pokud má pejsek alergii na bodnutí konkrétním druhem hmyzu – pak může stačit jeden štípanec kdekoli na těle, který může vetallia vyvolat závažnou reakci nebo anafylaktický šok. Pokud měl váš pes někdy v minulosti závažné komplikace po poštípání hmyzem, poraďte se se svým veterinárním lékařem, jaké léky byste měli mít s sebou pro případnou první pomoc v terénu.

Důležité je, že hmyzí jed má u jednotlivých druhů odlišené složení, takže např. pes může mít výraznou alergickou reakci po bodnutí včelou a téměř žádnou po bodnutí vosou. Naopak pokud je pes na konkrétní jed alergický, dost často bývá alergická reakce s každým dalším bodnutím silnější než v předchozím případě.

vetallia MVDr. Lucie Veselá
www.vetallia.cz
Foto: © Vetallia, s.r.o., Nikola Kolářová, Luděk Slavík


Diskuse k článku Veterinární poradna – Co když mého psa bodne hmyz?

Pravidla diskuse Nápověda

Redakce www.ecanis.cz nechce pravidly pro online diskuzi omezovat, platí však pravidla, která by měl každý diskutující respektovat. Pro zjednodušení je lze shrnout do tří zásadních bodů. Diskutující musí dodržovat pravidla slušného chování a zákony České republiky, a nesmí zneužívání diskuzí ke komerčním účelům. Každý, kdo tato pravidla ctí a dodržuje je v online diskuzi na www.ecanis.cz vítán.

Nápověda pro diskuzi