Pozor na přehřátí organismu!

Víte, jaké jsou příznaky přehřátí organismu u psa? A tušíte, jak nejlépe těmto nepříjemným a život ohrožujícím komplikacím předcházet, co dělat a čemu se raději vyhnout? Dokonce ani ponechávat samotného psa bez dozoru na zahradě není v horkých dnech zrovna nejlepší nápad. Zajímá vás, proč? Nejen tuto, ale i mnohé další otázky vám zodpoví MVDr. Lucie Veselá.

Pozor na přehřátí organismu!

Vzhledem k horkému počasí posledních dnů rapidně narostl počet akutních výjezdů k ošetření přehřátých psů a ne všechny případy skončily úspěšně (záchranou života přehřátého pacienta).

Jak se chovat při vysokých teplotách?

vetalia Doporučujeme omezit veškeré denní aktivity s vaším psím parťákem na minimum, zejména dlouhé procházky, cvičení, aportování nebo intenzivní plavání. Využijte chladnějších částí dne (ráno do osmi hodin a večer po dvacáté hodině), přes den omezte pobyt venku pouze na nutné vyvenčení, choďte se psem ve stínu, vyvarujte se pobytu na rozpálených ulicích a nenuťte psa k žádné delší nebo intenzivnější zátěži.

O režimu psa rozhoduje majitel, který by měl správně odhadnout délku a intenzitu činnosti ve vztahu k její fyzické náročnosti, kondici psa a podmínkám vnějšího prostředí! To, že pes vyžaduje další a další opakování aktivity (např. aportování) neznamená, že mu daná činnost nemůže ublížit. Pracovití psi jsou schopní doslova uštvat se k smrti.

Nenechávejte své psy volně na pozemku bez dozoru!vetalia 

Váš pes se může přehřát i při pobytu na zahradě, kde je stín! Za psa je vždy zodpovědný majitel, který za něj musí myslet a předvídat důsledky jeho činů dopředu.

U starých psů s problémy s pohybovým aparátem se může stát, že upadnou v místě, ze kterého se nebudou moci bez pomoci majitele zvednout. Pokud pes upadne na přímém slunci, stačí v tomto počasí i půlhodina, aby se jeho organismus přehřál, a následky mohou být fatální.

U aktivních psů naopak hrozí, že se přehřejí, pokud příliš dlouho provozují svou oblíbenou činnost a neumí včas přestat a odpočívat (např. běhání podél plotu při ostraze pozemku, honění hmyzu, samostatná hra s aportem...).

Samozřejmostí je nenechávat zvířata zavřená v autě!

vetalia Ani stín, ani pootevřená okénka nejsou dostatečnou prevencí proti přehřátí organismu. Teplota v uzavřeném vozidle narůstá velmi rychle a již během patnácti minut může zvířeti způsobit vážné zdravotní komplikace, které nezřídka končí kolapsem a úmrtím.
Nenakládejte zvířata ani do rozpáleného auta! Před cestou auto důkladně vyvětrejte, nejlépe vychlaďte pomocí klimatizace. Zvíře se v rozpáleném autě může přehřát během několika minut, i když tam jste s ním!

Náchylnější k přehřátí jsou hodně chlupatí nebo obézní psi, psi staří a nemocní (zejména kardiaci a psi s dechovými potížemi), dále plemena se zkrácenou čenichovou partií (brachycefalická) a psi s klabonosem (bulteriéři).

PROJEVY PŘEHŘÁTÍ (nemusí být všechny dohromady):

 • zrychlené a namáhavé dýchání s otevřenou tlamou
 • neochota k pohybu/neschopnost chodit nebo se postavit
 • chrčení nebo sípání při dýchání
 • nadměrné slinění
 • namodralý jazyk a sliznice dutiny ústní
 • zvýšení tělesné teploty nad 39,5°C (měřeno v konečníku psa)
 • v poslední fázi ztráta vědomí, křeče, zástava dechu a srdeční činnosti

PRVNÍ POMOC:

 • Umístěte psa do stínu.
 • Dejte psovi napít studenou vodu, příp. mu dejte olizovat kostky ledu.
 • Chlaďte mu břicho a nohy sprchováním vodou (ne ledovou) nebo pomocí zábalů.
 • Otevřete na psa mrazák a nechte ho vdechovat ledový vzduch.
 • Pokud jste venku v přírodě, postavte psa do vody (maximálně po břicho).

Pokud má pes teplotu přes 40°C nebo výrazné dechové potíže či namodralý jazyk, urychleně vyhledejte ošetření u veterinární ho lékaře!

NIKDY NEPOLÉVEJTE PSA VODOU CELÉHO, ANI HO UHŘÁTÉHO NEHÁZEJTE DO VODY!!!

VetalliaMVDr. Lucie Veselá
www.vetallia.cz
Foto: © Vetallia, s.r.o., archiv redakce


Srpen 2018

Vyšlo: 16.8.2018
Čas neúprosně letí. Pro mne kdysi jako pro malé dítě byly dva měsíce prázdnin dlouhé a plné dobrodružství. Dnes mám pocit, že tyto letní dny utečou skoro tak rychle, jako vyprchá ...
12 článkůStáhnout časopis

Diskuse k článku Pozor na přehřátí organismu!

Pravidla diskuse Nápověda

Redakce www.ecanis.cz nechce pravidly pro online diskuzi omezovat, platí však pravidla, která by měl každý diskutující respektovat. Pro zjednodušení je lze shrnout do tří zásadních bodů. Diskutující musí dodržovat pravidla slušného chování a zákony České republiky, a nesmí zneužívání diskuzí ke komerčním účelům. Každý, kdo tato pravidla ctí a dodržuje je v online diskuzi na www.ecanis.cz vítán.

Nápověda pro diskuzi