Kolik je moc peněz za štěně?

Také kroutíte hlavou nad cenami některých štěňat? Nebo se naopak pozastavujete nad tím, že to někdo řeší a není mu to jasné jako facka? My vám nyní nabízíme zamyšlení naší autorky Míši Čermákové právě nad touto problematikou…

Kolik je moc peněz za štěně?

To je otázka do pranice, že? Kolik je moc, kolik málo a kolik tak akorát? A co všechno se vlastně skrývá za cenou takového malého tvorečka? Pojďme se nad tím společně zamyslet…

Každý má své priority někde jinde

„To je šílené, za psa vyhodit takové peníze, jakoby jich nebyly plné útulky!“ Kamarád Pepa se až zavzdušnil, jak ho moje informace o čtyřicetitisícovém štěněti rozvášnila. Zatímco předkládal „moudra“ o bláznivých pejskařích, na prstech jsem si počítala jeho „investice“ do sporťáku (půl mega), notebooku s „jablkem“ a nového mobilu „sedmnácté“ generace... Pak, jen tak, pro vlastní pobavení, jsem mu předhodila informaci o zbohatlících v Číně, kteří si kupují štěňata tibetských mastifů za miliony. Podíval se na mně pohledem raněné laně a šel domů.

Jde přece o budoucího člena rodiny!

Seděla jsem v obýváku a přemýšlela nad nespravedlností světa... tedy toho pánského, jak jinak. Pro chlapy je normální pořídit si rybářské nádobíčko za sto tisíc, ale štěně z kvalitní linie po zdravotně sledovaných předcích, s perspektivou skvělé povahy a exteriéru, jim za polovinu té ceny připadá nemorální. Kolik je vlastně „moc“ za pejska, který by vám měl dělat nejméně deset let společníka, člena rodiny, parťáka na sport nebo kolegu do práce? Na kolik si ceníte práce chovatele, jeho investic, znalostí, času stráveného s miminky a pochopitelně i doživotní servis, kdy vám o půlnoci trpělivě do telefonu vysvětluje, že jednodenní nechutenství vašeho mazlíčka ještě nic neznamená? 

Ano, profesionální chovatel vám nezaručí, že jeho štěně bude interšampion nebo že pes z jeho chovu bude naprosto zdravý až do smrti, ale na druhé straně máte jistotu, že vybral partnery tak nejlépe, jak to bylo možné, fena v jeho péči má veškerý komfort a máte navíc   záruku skvělé socializace všech jím odchovaných štěňat.

Genetika savců není červený a bílý hrách pana Mendela, ale velice složitá struktura, která se nedá vypočítat a většinou ani odhadnout; prostě tak trochu ruská ruleta – vyjde? Nevyjde?

Záruční list však vystavit nelze

Nejhorší na tom všem je, že žádný průkaz původu, ani skvělá linie sportovních nebo výstavních předků nezaručí, že i vaše štěně bude stejně úspěšné, dokonce ani několik zdravotně prověřených generací není zárukou, že bude váš pes zdravý až „do smrti“.  Genetika savců není červený a bílý hrách pana Mendela, ale velice složitá struktura, která se nedá vypočítat a většinou ani odhadnout; prostě tak trochu ruská ruleta – vyjde? Nevyjde?  A na tu nevypočitatelnou naději jsou někteří z nás schopni vsadit i desítky tisíc...

Tak teď mi, prosím, řekněte, kolik je moc za takové perspektivní štěně?

Foto: archiv Michaely Čermákové, Jitka Metličková


Diskuse k článku Kolik je moc peněz za štěně?

Pravidla diskuse Nápověda

Redakce www.ecanis.cz nechce pravidly pro online diskuzi omezovat, platí však pravidla, která by měl každý diskutující respektovat. Pro zjednodušení je lze shrnout do tří zásadních bodů. Diskutující musí dodržovat pravidla slušného chování a zákony České republiky, a nesmí zneužívání diskuzí ke komerčním účelům. Každý, kdo tato pravidla ctí a dodržuje je v online diskuzi na www.ecanis.cz vítán.

Nápověda pro diskuzi


 • Zuzka
  6.11.2018 19:41:05
  Souhlasim 100% s vyse napsanym clankem.
  Na otazku kolik je moc za stene je velmi tezke odpovedet. Kazde zbozi ma svoji kvalitu-nizsi nebo vyssi, znacku - svetove znamou nebo no name made in EU. Tak je to i se psy.
  Dale zalezi na prostredi, kde je stene odchovavano.
  Pokud chce chovatel za spinave zablesene nesocializovane stene desetitisice, jako novy kupec bych si to rozmyslela. Novy telefon taky nepujdu koupit do zaplivane trznice, ale do solidniho dobre vypadajiciho obchodu.
  Naopak za rozmazlene stene s nejkrasnejsim kukucem na svete, naucene cistote, o ktere se chovatel staral 24 hodin denne po 8 tydnu, co ho mel doma, rodice stenete jsou sampioni nekolika zemi a kryti probehlo 1000 km daleko, potom musim s "vysokou" cenou pocitat.
  Je na kazdem, jestli si koupi jahody bez chuti v supermarketu za 19, 90 v akci a nebo pujde k zelinari a koupi si sladke jahody za 50,-. Porad jsou to jahody, ale bude v nich obrovsky rozdil. Stejne tak je tomu i v chovu psu pri prodeji stenat.
  00